Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Eutanazja czy szansa na życie

W dn. 31.08.2022 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem na warsztat uczestniczki wzięły powieść obyczajową autorstwa Jojo Moyes pt. „Zanim się pojawiłeś”.

 

 Spotkanie przybrało odmienną formułę niż dotychczas, bowiem porównywałyśmy książkę do jej filmowej adaptacji i naprzemiennie odnosiłyśmy się w naszych wypowiedziach do jednej, i do drugiej. Rozmawiałyśmy o zasadności eutanazji, zastanawiałyśmy się czy odwagą jest żyć z ograniczeniami, czy może odwagą było wydać na siebie wyrok śmierci i dążyć do jego realizacji. Zastanawiałyśmy się czy pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów zaistniała obopólna miłość, czy może miłość ta była jednostronna. Rozważałyśmy, czy miłość mogłaby być sposobem na życie, czy mogłaby uratować dwoje błądzących ludzi. Gdzie jest granica wyboru pomiędzy życiem i śmiercią, co ją determinuje. W końcu odpowiadałyśmy sobie na pytanie, co zaważyło na wyborze Willa i jakie znaczenie miało wyrażenie „Najlepszy przed 19 marca 2007 r.”. Rozważania zakończyłyśmy próbą określenia tematu powieści i wyjaśnienia dlaczego relacje międzyludzkie odegrały tu decydującą rolę. Zastanawiałyśmy się czy w rodzinie Traynorów było miejsce dla Boga.

 

Podczas spotkania wymieniałyśmy różnice między powieścią i jej filmową adaptacją. Wymieniałyśmy epizody i postaci epizodyczne, dla których nie znalazło się miejsce w filmie. Wymieniałyśmy mocne strony utworu i słabe… i tak naprawdę tylko jedna uczestniczka określiła powieść jako przewidywalną.

 

Na koniec spotkania wybrałyśmy kolejną lekturę oraz termin następnego spotkania.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 25. stycznia 2023 r. w galerii Pałacu w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Ogniem malowane”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek