Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dziewczynki kontra chłopcy

W dn. 11 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne, które inspirowane były opowiadaniem Joanny Berent i Anety Ryfczyńskiej pt. „Dziewczynki kontra chłopcy”.

 

Opowiadanie pochodzi ze zbioru opowiadań pt. „Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła” opublikowanych nakładem Wydawnictwa „Cojanato” w serii „Bajki o empatii” w 2015 r. Bohaterami opowiadania są zwierzęta, którym przypisano określoną rolę. Jaszczur zatem jest chłopcem, a wiewiórka dziewczynką. W opowiadaniu dziewczynki nie chcą bawić się z chłopcem, bo… jest on chłopcem.

Czasami wydaje nam się, że dana czynność/powinność dedykowana jest wyłącznie dziewczynkom lub chłopcom, albo kobietom lub mężczyznom. Jednak czy jest tak naprawdę lub czy tak musi być? Zajęcia, których wzięły udział dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, miały na celu przełamywanie stereotypów, ale także uwrażliwienie dzieci na krzywdę, którą możemy czynić nie bacząc na wypowiadane treści. Zajęcia miały także na pomóc rozpoznawać i interpretować swoje emocje, uczucia i potrzeby, jakie się za nimi kryją, a także opanować trudną sztukę wyrażania w jasny sposób swoich intencji i odczytywania intencji innych osób.

Dzieciom przedstawiono szereg pytań, na które starały się odpowiadać. Zadaniem bibliotekarki było skłonienie dziecka do wyrażenia, dlaczego w ich mniemaniu dane zachowanie jest słuszne lub niepożądane. Od pytań łatwych powoli przechodziliśmy do pytań trudniejszych. Jak czuł się jaszczur Tadek, gdy usłyszał, że nie może się bawić, bo jest to zabawa dla dziewczynek? Czego nauczyli się jaszczur Tadek i wiewiórka Laurka z opowiadania? Jakie są zabawy dla chłopców, a jakie dla dziewczynek? Powoli oswajaliśmy trudny temat. Dochodziliśmy do wspólnych wniosków, iż wszystkie zabawy są dla dzieci i nie ma zabaw tylko dla chłopców lub tylko dla dziewczynek. Dzieci na przemian wymieniały swoje ulubione zabawy: zabawa w berka, w chowanego, w zbijaka i in. I chłopcy mogą bawić się lalkami, i dziewczynki mogą bawić się samochodami, bo każda zabawa niesie ze sobą radość. Nauczyliśmy się także, w jaki sposób mamy poinformować kogoś, gdy teraz chcemy bawić się z kimś innym lub w inną zabawę, by niepotrzebnie go nie urazić.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek