Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dyskusyjny Klub Książki

W dniu 13 sierpnia 2019 roku, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Zdrada to temat przewodni powieści pt. ”Inna kobieta”. Pierwszy raz czytałyśmy książkę napisaną w duecie. Autorki podzieliły się bohaterkami. Każda z nich była jedną osobą od początku do końca i stała po przeciwnej stronie barykady.

 

Katarzyna Troszczyńska od razu wiedziała, że chce napisać wersję żony.

Karolina Głogowska miała trudniejsze zadanie, gdyż musiała przedstawić kochankę tak, żeby czytelnicy od razu nie powiesili na niej psów.

 

Opisana historia nie jest czarno – biała. Autorki odczarowały pewne stereotypy, że to kochanka jest ta zła, żona święta, dlatego wybrały pokazanie dwóch wersji zdarzeń.

 

”Inna kobieta” jest też powieścią o wybaczeniu. Nie tylko zdrady, ale zaniedbania i braku szacunku w stosunku do drugiego człowieka. Dywagacje zawarte w powieści pobudzają czytelnika do wysnuwania własnych wniosków i zadawania nowych pytań. Trzeba więc przyznać, iż utwór ma znamiona uniwersalnego – każda kobieta znajdzie tam coś dla siebie, tak wszechstronny obraz oferują nam autorki.

 

Wiesława Minkiewicz

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek