Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dokarmianie zwierząt zimą i zwiedzanie Pałacu

W dn. 11 stycznia 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim gościły dzieci z oddziału Przedszkola „Bajkolandia” w Pomierzynie. Była to zapoznawcza wizyta, której zadaniem było oswojenie dzieci w środowisku książek. Dzieci dowiedziały się czym jest książka oraz, że czytając książkę przeżywamy przygody wraz z jej bohaterem. Książka może dać nam, czytelnikom, wiele radości, wiele chwil wyjątkowych i niezapomnianych.

 

Przybyłe dzieci zaprosiliśmy do wysłuchania opowieści Hanny Łochockiej O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku. Opowiadanie zainicjowało dyskusję o potrzebie dokarmiania zwierząt zimą. Na dzieci czekała również wystawka niezwykle barwnych książek o zwierzętach. Książki opisywały zwyczaje zwierząt, przybliżały świat zwierząt nam bliskich, bo z rodzimego lasu, ale także tych egzotycznych. Dzieci mogły także dowiedzieć się, na jakie zachowania w obliczu zwierząt mogą sobie pozwolić.

 

Z tego powodu, iż była to pierwsza wizyta dzieci z Pomierzyna, bibliotekarka oprowadziła gości po pałacowych wnętrzach. Dzieci obejrzały akwarium, w którym pływają rybki z gatunku Pielęgnic, wystawę Aleksandry Tomali, zbroję husarza i kobiece suknie z przełomu wieków. Na zakończenie spotkania, w pałacowych lochach, na dzieci czekała prawdziwa gratka – Smoczyca znana dzieciom z animowanego filmu „Shrek”. Taką chwilę warto było utrwalić – ustawiwszy się przy Smoczycy wykonaliśmy kilka pamiątkowych fotografii.

 

Żegnaliśmy się wiedząc, że niebawem zobaczymy się ponownie.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 10 stycznia 2019 r. w Galerii Pałacowej odbył się wernisaż wystawy Aleksandry Tomali. Artystka nadała wystawie intrygujący tytuł Piękno jest wszędzie, gdyż uważa, że wszystkie istoty ludzkie, bez wyjątku, emanują pięknem. Nie potrzeba mieć wielkiej wrażliwości, by dostrzec w drugim człowieku piękno. Na nic tu kanony piękna, młodość musi się zestarzeć, a moda ewoluować i zmieniać. Nie mają także znaczenia kulturowe/środowiskowe różnice w postrzeganiu piękna.

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, dzięki udziałowi w projekcie „Kodowanie w bibliotece” pozyskała nowy sprzęt elektroniczny i edukacyjny, są to: trzy tablety Huawei, trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej wraz z akcesoriami (matą edukacyjną, kompletem fiszek do ćwiczeń na macie oraz trzema urządzeniami Magic Dongle), a także trzy gry edukacyjne Scottie Go! Otrzymany sprzęt wykorzystany zostanie przez pracowników czytelni internetowej do prowadzenia zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą dotyczących podstaw kodowania.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek