Biblioteka Publiczna w Kaliszu

DKK, Siembieda Maciej: Nemezis. Warszawa, 2023

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

 

Powieść osadzona w czasach II wojny światowej i potem głębokiego komunizmu w Polsce. Bezsprzecznym atutem powieści jest jej realizm podparty materiałem faktograficznym, piękny, niemal melodyjny język, interesujący pomysł na fabułę oraz kompozycja utworu. Bogactwem powieści jest także mnogość wątków, osadzenie powieści w szerokim świecie: Europa, Afryka, Azja oraz wielość bohaterów, wśród których znajdują się postaci historyczne.  Powieść nie pomija tematów trudnych, dla których w czasach żelaznej kurtyny nie było miejsca i to jest także bezspornym atutem powieści.

 

W gronie klubowiczek omówiłyśmy losy głównego bohatera, aż po jego głęboką przemianę wewnętrzną i oddania się służbom. Omówiłyśmy emocje, które towarzyszyły nam przy lekturze. Podczas spotkania był też czas na osobiste wspomnienia, których inspiracją była nasza lektura oraz luźne dyskusje.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek