Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Czarownice bajkowe w przedszkolu

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie w dn. piątego listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966). To właśnie tego dnia bibliotekarki  zamieniły się w czarownice  i przyleciały do Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, a dokładnie do dzieci z grupy „Smerfy”.

 

 

Zajęcia miały charakter animacyjny. Było wiele zabaw, rebusów, konkursów i przede wszystkim rozmów, dyskusji o bajkach, o morałach i naukach zeń płynących. Dzieci wykazały się znakomitą znajomością bajek, brały aktywny udział w zadaniach, odpowiadały na trudne pytania dotyczące bajkowych historii, perypetii bajkowych bohaterów, tańczyły i śpiewały piosenki. Zabaw było dużo, niektóre niezwykle pomocne przy wsparciu ogólnego rozwoju najmłodszych, tj. zabawa w naśladowanie postaci z bajek. Dzieci znakomicie poradziły sobie także z puzzlami i szybko układały zagadkowe postaci bajkowe, wcielały się też w rolę Kopciuszka i rozdzielały grach od fasoli. Na zakończenie spotkania dzieci zatańczyły z kostką bajkową  do rymu: „Na kogo trafi, na kogo padnie, ta postać wstaje i tańczy ładnie”.

 

Wrzawie nie było końca, nieskrywanej radości i uśmiechom także.

Pozostałe wydarzenia

Ciało nie lubi takiej krzywdy. W pewnej chwili się zbuntuje. Wiele osób oddałoby cały świat, by mieć zdrowe ciało. Ciało to świątynia. Nie niszczy się świątyni.*

*K. Holden: Promyczek. Poznań, 2016. Str. 66

 

Ten piękny cytat definiuje życiową postawę głównej bohaterki powieści „Promyczek” autorstwa Kim Holden, omawianej w dn. 7 grudnia 2022 r. na spotkaniu dyskusyjnego klubu książki (DKK) w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

W dniach od 21 listopada do 30 listopada 2022 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim rozbrzmiewała radosnym śmiechem dzieci. W tych dniach bowiem razem z dziećmi z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim celebrowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek