Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Czarownice bajkowe w przedszkolu

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie w dn. piątego listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966). To właśnie tego dnia bibliotekarki  zamieniły się w czarownice  i przyleciały do Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, a dokładnie do dzieci z grupy „Smerfy”.

 

 

Zajęcia miały charakter animacyjny. Było wiele zabaw, rebusów, konkursów i przede wszystkim rozmów, dyskusji o bajkach, o morałach i naukach zeń płynących. Dzieci wykazały się znakomitą znajomością bajek, brały aktywny udział w zadaniach, odpowiadały na trudne pytania dotyczące bajkowych historii, perypetii bajkowych bohaterów, tańczyły i śpiewały piosenki. Zabaw było dużo, niektóre niezwykle pomocne przy wsparciu ogólnego rozwoju najmłodszych, tj. zabawa w naśladowanie postaci z bajek. Dzieci znakomicie poradziły sobie także z puzzlami i szybko układały zagadkowe postaci bajkowe, wcielały się też w rolę Kopciuszka i rozdzielały grach od fasoli. Na zakończenie spotkania dzieci zatańczyły z kostką bajkową  do rymu: „Na kogo trafi, na kogo padnie, ta postać wstaje i tańczy ładnie”.

 

Wrzawie nie było końca, nieskrywanej radości i uśmiechom także.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek