Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Czarna książka kolorów

Dn. 9 maja w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne inspirowane „Czarną książką kolorów” Meneny Cottin.

 

Ta niezwykła publikacja umożliwia konfrontację widzących z niewidomymi. Jest książką dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwia na odmienność i niedoskonałość. Nie dotyka tematów innych niż brak widzenia, lecz pozwala uzmysłowić sobie doskonałość istoty ludzkiej poprzez poznawanie świata innymi zmysłami, gdy jeden zawodzi.

 

Chciałoby się rzec – książka czarna, czarna treść, wreszcie czarne myśli. Nic podobnego! Książka jest w rzeczy samej czarna, posiada czarne ilustracje, czarnym braillem wytłuszczona. Jest też tekst dla widzących, który odcina się od tła jasnymi literami. Takie, a nie inne wydanie otwiera przed czytelnikiem nowe przestrzenie – zmysłów, wyobraźni i odczuć. Czy jesteśmy gotowi na partycypowanie w doznaniach osób niewidzących? Zapewne, ale wymaga to od nas pewnych przygotowań.

 

Książka o niewidzącym chłopcu opowiada właśnie w jaki sposób chłopiec potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. Czytając tę opowieść zaczynamy kolory postrzegać inaczej. W końcu wkraczamy w świat ciemności Tomka. Rozumiemy. I to jest nasza wielka wartość.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek