Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Borneński UTW w Kaliszu Pomorskim. Witamy serdecznie :)

W dn. 19. sierpnia 2020 r. mieliśmy przyjemność gościć grupę mieszkańców Bornego Sulinowa, składającą się z uczestników Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z opiekunką panią Wiolettą Michalską z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. W sali rycerskiej, autor, pan Piotr Bejnarowicz, promował rowerową grę terenową pt. „Skrzacie opowieści” zachęcając do kolejnych odwiedzin gminy Kalisz Pomorski szlakiem wyznaczonym w książce. Jeden egzemplarz publikacji, opatrzony autografem autora, osobiście wręczył opiekunce grupy z zachętą na wyprawę śladem legend Kalisza Pomorskiego, po czym kreślił dedykacje na egzemplarzach uczestników wycieczki.

 

 

W drugiej części spotkania, Urszula Miłoszewska zaprezentowała uczestnikom wycieczki historię Kalisza Pomorskiego. Po wysłuchaniu opowieści o burzliwych losach miasta zaprosiła uczestników do przechadzki po pałacu, podczas której prezentowała pałac wyjaśniając wykorzystanie poszczególnych pomieszczeń w działalności instytucji kultury. Szczególną uwagę uczestników skupiła wystawa Renaty Kamińskiej pt. „Kwiaty, kwiatki i kwiatuszki”, przy której uczestnicy zechcieli pozostać na dłużej, by podziwiać poszczególne kompozycje, ale także stylowe wyposażenie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, w której znalazło się miejsce dla zabytkowego pianina z klawiszami z kości słoniowej. Podczas podziwiania lochów uczestnicy dzielili się wspomnieniami spoglądając na eksponaty wystawy „Dawne przedmioty życia codziennego” skompletowanej przez mieszkańców wsi Pomierzyn.

 

Pożegnaliśmy się przed głównym wejściem do obiektu wymieniając pamiątki i pozując do wspólnej fotografii.

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek