Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Bliskie sobie, a jednak obce. Matka i córka w DKK

W dn. 14 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie uczestniczek DKK. Tym razem na warsztat wzięłyśmy powieść młodej, rokującej pisarki, Katarzyny Kołczewskiej, pt. „Odzyskać utracone”. Dotychczas każde spotkanie DKK rozpoczynałyśmy od zabaw, lub ćwiczeń usprawniających pamięć i koncentrację. Tym razem jednak klubowiczka, pani Wiesława Minkiewicz, przybliżyła nam ideę „Szlachetnej paczki” i wolontariatu.

 

„Odzyskać utracone” to opowieść wielowątkowa, niosąca głęboki ładunek emocjonalny, na wskroś prawdziwa, inspirowana historią rodziny autorki. I choć czas zatarł wiele wydarzeń, wiele z nich nigdy nie zostało wypowiedzianych, to jednak wobec zdarzeń opisanych w powieści nie można przejść obojętnie.

 

Autorka fabułę oparła na tajemnicy, którą otoczona była postać ojca Mirandy, oficera Wojska Polskiego. Prawda, tak pieczołowicie skrywana, uniemożliwia znalezienie płaszczyzny porozumienia pomiędzy matką, a córką. Znajdują wprawdzie równowagę przy chorym Januszku, jednak echo zesłania wciąż rzutuje na ich wspólne relacje. Miranda to dwudziestoczterolatka, która po powrocie z Syberii, z jarzmem krzywd na swoich barkach, mierzy swoje oczekiwania z rzeczywistością. Historia zesłanej na Sybir młodej dziewczyny potrafi zmrozić krew w żyłach, ale równie przejmująca jest historia Marii, boleśnie doświadczonej, samotnej matki niepełnosprawnego chłopca.

 

Kołczewska oferuje czytelnikowi niezwykłą historię, przejmująco smutną, emocjonalną, nastrojoną melancholią. Historię, która uczy, wzrusza i przypomina o czasach minionych, pełnych bólu i straty, a jednocześnie niosących wiarę i nadzieję w lepsze jutro.

 

Na początku spotkania omówiłyśmy temat przewodni powieści. Życie po Syberii, konfrontacja z zastaną rzeczywistością, rozdzierający konflikt pomiędzy matką, a córką. Omówiłyśmy kreacje Marii i Mirandy, charyzmatycznych, silnych i niezwykle odważnych osobowości. Rozważania podparłyśmy realistycznym, wiernym tłem historycznym, jaki nakreśliła autorka: Białystok, lata czterdzieste i pięćdziesiąte XX w., obowiązujący i stosowany język, sytuacja klasy wyższej i średniej.  Bieda, chaos i terror państwa komunistycznego. Omówiłyśmy także mocne i słabe strony utworu. Na koniec spotkania klubowiczki określiły jaką literaturą chciałyby się zajmować na kolejnych spotkaniach DKK.

 

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek