Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Biedronki w dżungli

W dn. 11. marca 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim poświęcone lasom tropikalnym.

 

Wstępem do zajęć był utwór Agnieszki Frączek pt. „Mały lew w wielkiej dżungli”. Podczas zajęć dzieci poznały wiele nowych pojęć, m.in. co oznacza las tropikalny i czym się różni od naszych rodzimych lasów. Ten jeden z najbardziej fascynujących obszarów życia na Ziemi jest miejscem życia wielu gatunków zwierząt i roślin, które są połączone wzajemnymi relacjami, a czasami są całkowicie od siebie zależne. Dzieci miały także okazję poznać, jak wyglądają tropikalne drzewa. O ile rozpoznanie gatunków drzew tropikalnych nawet dla wprawnego botanika może okazać się trudne, o tyle są pewne cechy, które charakteryzują tropikalne drzewostany. Lasom tropikalnym, ale także zwierzętom, które w nich żyją, zagraża karczowanie i wyrąb lasów przez człowieka. Dzieci dowiedziały się, że ekspansywna polityka człowieka skazuje wiele zwierząt na głód i zmusza do emigrowania w inne tereny. Wyrąb drzew tropikalnych dokonywany jest dla zysku. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się także, że dżungla ma ogromny wpływ na klimat. Lasy tropikalne odgrywają bardzo ważną rolę w cyrkulacji wody na całej ziemi. Podczas zajęć dzieci oglądały książki, które prezentowały bogactwo lasów tropikalnych.

 

W zajęciach uczestniczyłą grupa dzieci „Biedronki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

„ … Piotr Rozmus zasługuje na to,
by czytał go cały świat!”
Sonia Draga

W dn. 13. maja 2019 r. odwiedził nas gość szczególny, wyczekiwany i upragniony, twórca serii o „Wombacie Maksymilianie” i „Stajni pod tęczą”, autor lektury szkolnej „Skrzynia Władcy Piorunów”, zapalony podróżnik i pasjonat starych komputerów – Pan Marcin Kozioł.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek