Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Biedronki w dżungli

W dn. 11. marca 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim poświęcone lasom tropikalnym.

 

Wstępem do zajęć był utwór Agnieszki Frączek pt. „Mały lew w wielkiej dżungli”. Podczas zajęć dzieci poznały wiele nowych pojęć, m.in. co oznacza las tropikalny i czym się różni od naszych rodzimych lasów. Ten jeden z najbardziej fascynujących obszarów życia na Ziemi jest miejscem życia wielu gatunków zwierząt i roślin, które są połączone wzajemnymi relacjami, a czasami są całkowicie od siebie zależne. Dzieci miały także okazję poznać, jak wyglądają tropikalne drzewa. O ile rozpoznanie gatunków drzew tropikalnych nawet dla wprawnego botanika może okazać się trudne, o tyle są pewne cechy, które charakteryzują tropikalne drzewostany. Lasom tropikalnym, ale także zwierzętom, które w nich żyją, zagraża karczowanie i wyrąb lasów przez człowieka. Dzieci dowiedziały się, że ekspansywna polityka człowieka skazuje wiele zwierząt na głód i zmusza do emigrowania w inne tereny. Wyrąb drzew tropikalnych dokonywany jest dla zysku. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się także, że dżungla ma ogromny wpływ na klimat. Lasy tropikalne odgrywają bardzo ważną rolę w cyrkulacji wody na całej ziemi. Podczas zajęć dzieci oglądały książki, które prezentowały bogactwo lasów tropikalnych.

 

W zajęciach uczestniczyłą grupa dzieci „Biedronki” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

Wieczorem, w dn. 12. marca 2019 r., na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim i Krzysztofa Wiśniewskiego, inżyniera leśnika, kaliskiego blogera i pasjonata lokalnej historii, dr Zbigniew Mieczkowski przybył do Kalisza Pomorskiego, by spotkać się z czytelnikami i promować swą najnowszą książkę pt. Łączy nas Drawa: monografia rzeki.

O zmierzchu, w dn. 8 marca 2019 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Stąporek pt. „Cała ja”. Obrazy prezentowane na wystawie ukazują różnorodną tematykę. Z tego właśnie powodu, iż Artystkę inspiruje przestrzeń i natura, obrazy ukazują zarówno żywe zwierzęta, przedmioty, przestrzenie i akty. Z obrazów przebijają wspomnienia lat dziecięcych, które odsyłają widza do zapamiętanej rzeczywistości, przesiąkniętej autentycznością i nostalgią. Obrazy powstawały w różnych czasookresach i stanowią początek różnorodnych cyklów, które w przyszłości stanowić będą osobne wystawy tematyczne.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek