Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Barwy Malachitu, czyli co gra w duszy

W dn. 31 sierpnia 2022 r w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy pt. „Barwy Malachitu”. Autorami prac są Jana Gujwan, Aleksandra Cyglicka, Maria Magdalena Proskurowska, Danuta Jańczak, Danuta Szudzichowska, Bożena Smółka, Julia Chrobocińska, Joanna Lebioda i Janusz Liczba.

 

Na wystawie dominują obrazy, ale można także obejrzeć fotografie i mozaikę artystyczną. Głównym tematem prac jest pejzaż z utrwalonym pędzlem lub za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego pięknem krajobrazu.

 

Wernisaż zaszczycili krewni i znajomi artystów, a także Pan Janusz Garbacz Burmistrz Kalisza Pomorskiego i mieszkańcy gminy Kalisz Pomorski. Po wernisażu wspólnie zasiedliśmy przy stole, by przy kawie snuć rozmowy o sztuce. Artyści opowiadali o swoich pierwszych kontaktach ze sztuką, o emocjach, które towarzyszą procesowi tworzenia, o inspiracjach i o sukcesach w kraju i za granicą. Opowiadali o konkursach, w których brali udział, plenerach malarskich, na których szlifowali technikę i poznawali najgłębsze arkana sztuki.

 

Był to piękny wieczór, podczas którego mogliśmy się przekonać jak jedność w grupie sprzyja rozwojowi. Artyści wspierają się nawzajem, cieszą się ze swoich i grupy sukcesów i zachęcali nas wszystkich, przybyłych na ten wernisaż, do rozwoju artystycznego. Jest to możliwe w każdym wieku – podkreślali.

 

Nie było to ostatnie spotkanie z grupą „Malachit” z DKK ze Stargardu. W przyszłym roku zaprezentujemy Państwu dorobek artystyczny innych członków grupy, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia wystawy zbiorowej pt. „Barwy Malachitu”, która dostępna jest dla zwiedzających do końca września. Zapraszamy.

Pozostałe wydarzenia

Już po raz dwunasty zorganizowano coroczną akcję o nazwie Narodowe Czytanie (w dn. 13.09.2023 r.). Jako lekturę Narodowego Czytania 2023, z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, wybrano powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek