Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Bajkowa historia niesfornej Amelki

W dn. 25 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie terapeutyczne, które inspirowane było bajką Joanny Brodowskiej pt. „Żabka Amelka i skutki nieposłuszeństwa” [i]. W bajce tej niesforna żabka zlekceważyła zalecenia rodziców i udała się na bocianią łąkę. Samowola i swawola małej żabki mogłaby doprowadzić do dramatycznego finału.

 

 

W trakcie spotkania dzieci poznały, czym jest bajka. Małgorzata Dziadek, bibliotekarka, gorąco zachęcała dzieci do wymienienia znanych im bohaterów bajek literackich i animowanych. Wśród wymienionych były zarówno i osoby, i przedmioty, i zwierzęta. Bibliotekarka wyjaśniła dzieciom, że bohaterom bajek autor zwykle przypisuje ludzkie cechy lub ludzkie historie. Bajka o żabce Amelce mogła zatem przedstawiać prawdziwą historię małej, niesfornej dziewczynki, która w przekorze do zaleceń rodziców wykonała to, co było jej zakazane. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się, że niepoddanie się woli rodziców nazywane jest nieposłuszeństwem.

 

W drugiej części spotkania bibliotekarka zaprosiła dzieci do wspólnych zabaw. Dzieci układały bajkowe puzzle i odgadywały tytuł bajki przedstawionej na ułożonym obrazku. Rozwiązywały bajkowe zagadki, które pomimo wyjątkowo wysokiego poziomu wiele trudności dzieciom nie przysporzyły. Odgadywały tytuł bajki, w której pozamieniałyśmy bohaterów lub pomieszałyśmy wydarzenia oraz odgadywały bohatera bajki po zaprezentowaniu fragmentu jego wyglądu lub jego garderoby. Na koniec zaprosiłyśmy dzieci do zabawy ruchowej. Nim jednak rozpoczęliśmy zabawę wyjaśniłyśmy zasady zabawy i wyłoniłyśmy chłopca, który pełnił rolę wilka. Reszcie dzieci wyjaśniłyśmy, że w zabawie tej przypisałyśmy im rolę małego, czerwonego kapturka. Zabawa polegała na tym, by nie dać się schwytać wilkowi. Gdy wilk schwytał czerwonego kapturka, ten od razu stawał się wilkiem i chwytał kolejnych czerwonych kapturków. Wszystkie zabawy dostarczyły dzieciom pozytywnych emocji i uśmiechów, a biblioteka na ten czas stała się miejscem nieokiełznanej radości i entuzjastycznych okrzyków.

 



[i] J. Brodowska: „Przygody Fryderyki czyli bajki terapeutyczne”. Wyd. 2. Gdańsk: Wyd. „Harmonia”, 2015   str. 50-56

Pozostałe wydarzenia

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek