Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Bajki naszych dziadków

Dnia 6 maja 2014 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zaprosiła najmłodszych na zajęcia literackie pn. „Bajki naszych dziadków”. Gościem specjalnym zajęć była Regina Romańska, mieszkanka Kalisza Pomorskiego, która wspaniale odczytywała dzieciom utwory poetyckie.

Należy zaznaczyć, iż przytoczone tego dnia utwory, wybrała i przygotowała Pani Regina, której za serce i włożoną pracę ogromnie dziękujemy. Zajęcia czytelnicze rozpoczęliśmy od  utworu Eugeniusza Czaruszyna, rosyjskiego grafika i autora książek dla dzieci o tematyce przyrodniczej, pt. Jak wrona nauczyła Heniusia mówić „R”. Czaruszyn w swoich utworach często przywoływał tematykę zwierząt domowych i dzikich odnosząc się do okresu swego dzieciństwa. Poruszane utwory podczas zajęć literackich miały pobudzić skłonność do ekspresji dzieci włączając wyobraźnię oraz różne rodzaje wrażliwości i otwierając perspektywy do trudniejszych postaci literatury. Trudniejszy w odbiorze utwór Bułata Okudżawy Kieszonkowe przygody cechuje tęsknota za przygodą. Bohaterowie razem podróżują i spędzają czas, choć różni ich prawie wszystko: Bananowy Baran Kregg lubi skakać po Bananowych Górach, Nasza Sympatyczna Żmija lubi spać na ciepłym abażurze lampy, a Morski Griddig lubi swoją Griddianę. I tylko żal Nieznośnego Natrętnego Cwębała, który chce, aby wszyscy robili tak samo, i nigdy nie zrozumie, dlaczego nie ma przyjaciół. Utwory Brzechwy: Jeż i Leń oraz Konopnickiej: Stefek Burczymucha, zaprezentowane dzieciom podczas zajęć, wskazały rzeczy sedno, iż człowiek powinien mieć przyjaciół, na których mógłby zawsze polegać. 

Pozostałe wydarzenia

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Duma i radość! 
Dnia 13 lutego 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w kaliskim Pałacu na wernisażu fotografii Pawła Łuczko pod tytułem "Kolory i chwile. Kalisz Pomorski i okolice - subiektywnie obiektywem".

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek