Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Bajki naszych dziadków

Dnia 6 maja 2014 r. Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zaprosiła najmłodszych na zajęcia literackie pn. „Bajki naszych dziadków”. Gościem specjalnym zajęć była Regina Romańska, mieszkanka Kalisza Pomorskiego, która wspaniale odczytywała dzieciom utwory poetyckie.

Należy zaznaczyć, iż przytoczone tego dnia utwory, wybrała i przygotowała Pani Regina, której za serce i włożoną pracę ogromnie dziękujemy. Zajęcia czytelnicze rozpoczęliśmy od  utworu Eugeniusza Czaruszyna, rosyjskiego grafika i autora książek dla dzieci o tematyce przyrodniczej, pt. Jak wrona nauczyła Heniusia mówić „R”. Czaruszyn w swoich utworach często przywoływał tematykę zwierząt domowych i dzikich odnosząc się do okresu swego dzieciństwa. Poruszane utwory podczas zajęć literackich miały pobudzić skłonność do ekspresji dzieci włączając wyobraźnię oraz różne rodzaje wrażliwości i otwierając perspektywy do trudniejszych postaci literatury. Trudniejszy w odbiorze utwór Bułata Okudżawy Kieszonkowe przygody cechuje tęsknota za przygodą. Bohaterowie razem podróżują i spędzają czas, choć różni ich prawie wszystko: Bananowy Baran Kregg lubi skakać po Bananowych Górach, Nasza Sympatyczna Żmija lubi spać na ciepłym abażurze lampy, a Morski Griddig lubi swoją Griddianę. I tylko żal Nieznośnego Natrętnego Cwębała, który chce, aby wszyscy robili tak samo, i nigdy nie zrozumie, dlaczego nie ma przyjaciół. Utwory Brzechwy: Jeż i Leń oraz Konopnickiej: Stefek Burczymucha, zaprezentowane dzieciom podczas zajęć, wskazały rzeczy sedno, iż człowiek powinien mieć przyjaciół, na których mógłby zawsze polegać. 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek