Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Archeolog regionalista w bibliotece

Dnia 06.06.2019 r. w sali rycerskiej kaliskiego pałacu odbyło się spotkanie z archeologiem regionalistą Marcinem Dziewanowskim. Tematem przewodnim wykładu było wczesnośredniowieczne osadnictwo słowiańskie na terenie dzisiejszego Kalisza Pomorskiego oraz omówienie wyników badań archeologicznych prowadzonych w naszym mieście.

 

Jak wskazują odkryte fragmenty ceramiki i inne przedmioty, Słowianie zamieszkiwali na tym terenie już co najmniej w II połowie IX wieku. Prawdopodobnie na cyplu nad jez. Młyńskim znajdowało się grodzisko, do którego przylegała wczesnośredniowieczna słowiańska osada.

 

Licznie zgromadzona młodzież i miłośnicy historii regionalnej mogli również zapoznać się z eksponatami archeologicznymi, odkrytymi podczas ostatnich badań prowadzonych w 2016 roku przy skrzyżowaniu ulic Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego.

 

Podziękowania należą się Panu Krzysztofowi Wiśniewskiemu, z którego inicjatywy doszło do tego bardzo interesującego spotkania.

 

RELACJA WIDEO ZE SPOTKANIA  - JUŻ WKRÓTCE!

Pozostałe wydarzenia

W dniu 13 sierpnia 2019 roku, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Informacja dotycząca szkoleń „E-obywatel nowe umiejętności cyfrowe” w gminie Kalisz Pomorski

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek