Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Antarktyka oczami Joanny Plenzler

Dnia 26.09.2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z Joanną Plenzler, pracownikiem Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz uczestniczką 40 i 42 Polskiej Wyprawy Antarktycznej do Stacji im. Henryka Arctowskiego.

 

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977 r. Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki. Prowadzi się tam badania w takich dziedzinach jak: oceanografia, geologia, geomorfologia, glacjologia, meteorologia, klimatologia, sejsmologia, magnetyzm oraz ekologia. Pani Joanna Plenzler bardzo ciekawie opowiedziała, posiłkując się wykonanymi przez siebie zdjęciami i filmami m.in.: o życiu codziennym na stacji arktycznej, prowadzonych badaniach, wyjątkowej faunie i florze, a także o zmianach klimatycznych, które w Antarktyce są szczególnie widoczne. Na zakończenie prelekcji pojawiło się mnóstwo pytań od licznie zgromadzonych uczestników spotkania, na które p. Plenzler skrupulatnie udzielała odpowiedzi. Mamy nadzieję, że z panią Joanną spotkamy się jeszcze w Kaliszu Pomorskim, po jej powrocie z kolejnej rocznej wyprawy do Antarktyki.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 22. października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą omawianą przez Klubowiczki była powieść Piotra C. pt. "Pokolenie IKEA: kobiety". Powieść stanowi gorzkie, lecz realistyczne, przedstawienie życia ludzi z pokolenia 30+, z wielkich aglomeracji miejskich, którzy próbują między gonitwą w pracy, a depresją i samotnością w domu odnaleźć jakiekolwiek uczucie.

W dniach 16-17.10.2019 r. w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyły się kolejne ze szkoleń komputerowych dla osób dorosłych przeprowadzonych w ramach projektu „e-obywatel. Nowe umiejętności cyfrowe”, który realizowany jest przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Gminą Kalisz Pomorski. Projekt ten dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek