Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Aleksandra Radecka nominowana do prestiżowej nagrody

Szanowni Państwo,

z wielką radością informuję, że Aleksandra Radecka, dziennikarka, polonistka w kaliskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, pasjonatka historii mówionych,  za reportaż historyczny  pt. „Niemiecka żona polskiego milicjanta” opublikowany w „Głosie Drawska” („Głos Koszaliński”, 30 grudnia 2016 r., Nr 304, str. 10-11) otrzymała nominację w konkursie: Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego. Aleksandra Radecka pierwotnie reportaż ten zawarła w autorskiej publikacji „Ślady, które przetrwały” drukiem ogłoszonej w 2015 r. przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

Do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategorii Prasa, poza Aleksandrą Radecką, nominowani są także Tomasz Kwaśniewski i Anna Goc z Polski oraz Rainer Schulze, Stefan  Taubner i Renate Sophie Meinhof ze strony niemieckiej. Artykuły biorące udział w tegorocznym konkursie publikowane były w renomowanych krajowych: „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny” i zagranicznych periodykach: „FAZ Rhein-Main”, „Süddeutsche Zeitung”.

Nagroda ta corocznie jest przyznawana w kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu” za najlepsze prace dziennikarskie. Prace te mogą dotyczyć zarówno problemów społecznych, gospodarczych, jak również osiągnięć naukowych, dziedzictwa kulturowego, historii, polityki i życia codziennego w Niemczech. Ponadto prace te powinny przyczyniać się do wzajemnego zgłębiania wiedzy o Polakach i Niemcach, co winno wspierać integrację obu narodów.

Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 1997 r. przez rzeczników rządów niemieckich krajów związkowych Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Saksonii oraz rzeczników prasowych wojewodów: zielonogórskiego, gorzowskiego, jeleniogórskiego i szczecińskiego. Od 1999 roku, tj. od chwili wejścia w życie nowego podziału administracyjnego Polski, fundatorami nagrody po stronie polskiej są nowo utworzone województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Co roku jeden z regionów, na przemian w Polsce lub w Niemczech, przejmuje obowiązki organizatora konkursu i gospodarza uroczystości podczas wręczenia nagrody.

Od grudnia 2013 roku nagroda nosi nazwę Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Nagrodę nazwano imieniem Mazowieckiego w uznaniu dla jego działalności dziennikarskiej.

Wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w czterech kategoriach Prasa, Radio, Telewizja, „Dziennikarstwo na Pograniczu” będzie miało miejsce 31 maja w Winnym Dworku w Górzykowie. Będzie to uroczysty punkt X Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które obchodzone będą na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Szanowni Państwo, to wielkie wyróżnienie zarówno dla Autorki, jak i dla całej społeczności Kalisza Pomorskiego. Reportaż bowiem obrazuje świadectwo polsko-niemieckich relacji, zachowane w zbiorowej pamięci historycznej naszych przodków, którzy po okresie wojennym wybrali Kalisz Pomorski na swoje miejsce na ziemi.

Autorce składam najszczersze gratulacje oraz życzę zwycięstwa w konkursie.

Urszula Miłoszewska
Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek