Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Akcja żonkile

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Biblioteka Publiczna przyłączyła się do akcji społeczno–edukacyjnej Żonkile 2022, której tematem przewodnim była miłość.

 

 Tego pamiętnego dnia zachęcaliśmy mieszkańców Kalisza Pomorskiego do przypięcia żonkila na znak #ŁączyNasPamięć. Pamiętamy o Marku Edelmanie, ostatnim przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, a wraz z nim coraz więcej ludzi coraz więcej osób odwiedzało pomnik z żółtymi kwiatami. Z tej inicjatywy rozwinęła się akcja społeczno-edukacyjna  ŻONKILE, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Tegoroczna akcja  odbywała się w czasie, gdy niedaleko nas znowu trwa wojna, na której giną niewinni ludzie. Z tego też powodu akcja, w której mogliśmy uczestniczyć, wyrażała protest przeciwko wszelkiej agresji jakiej doświadczają nasi sąsiedzi z Ukrainy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek