Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Akcja żonkile

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Biblioteka Publiczna przyłączyła się do akcji społeczno–edukacyjnej Żonkile 2022, której tematem przewodnim była miłość.

 

 Tego pamiętnego dnia zachęcaliśmy mieszkańców Kalisza Pomorskiego do przypięcia żonkila na znak #ŁączyNasPamięć. Pamiętamy o Marku Edelmanie, ostatnim przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, a wraz z nim coraz więcej ludzi coraz więcej osób odwiedzało pomnik z żółtymi kwiatami. Z tej inicjatywy rozwinęła się akcja społeczno-edukacyjna  ŻONKILE, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Tegoroczna akcja  odbywała się w czasie, gdy niedaleko nas znowu trwa wojna, na której giną niewinni ludzie. Z tego też powodu akcja, w której mogliśmy uczestniczyć, wyrażała protest przeciwko wszelkiej agresji jakiej doświadczają nasi sąsiedzi z Ukrainy.

Pozostałe wydarzenia

W ciepły, letni dzień (22.05.2023 r.), bibliotekę odwiedziła grupa dzieci „Pinokio” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Zajęcia inspirowane były nieodległym w czasie Dniem Matki. I taki też utwór (A. Browne: „Moja mama”. Wydaw. „Dwie siostry”, 2016) wybraliśmy na to spotkanie.   

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek