Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Akcja żonkile

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Biblioteka Publiczna przyłączyła się do akcji społeczno–edukacyjnej Żonkile 2022, której tematem przewodnim była miłość.

 

 Tego pamiętnego dnia zachęcaliśmy mieszkańców Kalisza Pomorskiego do przypięcia żonkila na znak #ŁączyNasPamięć. Pamiętamy o Marku Edelmanie, ostatnim przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, a wraz z nim coraz więcej ludzi coraz więcej osób odwiedzało pomnik z żółtymi kwiatami. Z tej inicjatywy rozwinęła się akcja społeczno-edukacyjna  ŻONKILE, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Tegoroczna akcja  odbywała się w czasie, gdy niedaleko nas znowu trwa wojna, na której giną niewinni ludzie. Z tego też powodu akcja, w której mogliśmy uczestniczyć, wyrażała protest przeciwko wszelkiej agresji jakiej doświadczają nasi sąsiedzi z Ukrainy.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 12 czerwca 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie poświęcone problematyce utworu Bernarda Werbera pt. „Imperium mrówek”. Ta książka to zaledwie tom pierwszy mrówczej trylogii.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek