Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Agnieszka Zakrzewska w Kaliszu Pomorskim

W dn. 11 czerwca 2022 r. w sali rycerskiej kaliskiego pałacu miało miejsce spotkanie autorskie z Agnieszką Zakrzewską, powieściopisarką urodzoną w Drawsku Pomorskim. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Aleksandry Radeckiej, polonistki w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Pani Aleksandra pełniła również rolę moderatora spotkania.

 

Spotkanie poświęcone niejako całokształtowi bogatej twórczości autorki skupiło się głównie na powieści tak innej od pozostałych, poświęconej życiu Anne Frank i Hannah Goslar. Podczas spotkania mieliśmy przyjemność wysłuchać kluczowych dla tej powieści fragmentów, jak ten o nadziei w okresie holokaustu. Spotkanie było także okazją do rozmowy na temat winy za wydanie gestapo rodziny Frank. Uczestników spotkania nurtowało pytanie dlaczego autorka zechciała się zmierzyć z problemem śmierci Anne, problemem, który podejmowany był wielokrotnie przez różnych autorów.  

 

Spotkanie upływało w miłej atmosferze. Było dużo pytań od czytelników. Te pytania sprawiły, że  nawiązała się nić sympatii między stronami. Wielokrotnie autorka popełniała dygresje opowiadając anegdoty ze swoich spotkań. Wiele uwagi poświęciła swemu poloniście, pierwszej powieści i powrotach do Drawska Pomorskiego, gdzie do dziś mieszka jej mama. Dzięki temu odnieśliśmy wrażenie, że autorka zabiega o to, by postrzegać ją jako osobę równą nam.

 

Na koniec spotkania było dużo kwiatów, prezentów wykonanych własnoręcznie przez czytelniczki oraz autografów skreślanych na książkach.

Pozostałe wydarzenia

W ciepły, letni dzień (22.05.2023 r.), bibliotekę odwiedziła grupa dzieci „Pinokio” z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim. Zajęcia inspirowane były nieodległym w czasie Dniem Matki. I taki też utwór (A. Browne: „Moja mama”. Wydaw. „Dwie siostry”, 2016) wybraliśmy na to spotkanie.   

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek