Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Agnieszka Zakrzewska w Kaliszu Pomorskim

W dn. 11 czerwca 2022 r. w sali rycerskiej kaliskiego pałacu miało miejsce spotkanie autorskie z Agnieszką Zakrzewską, powieściopisarką urodzoną w Drawsku Pomorskim. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Aleksandry Radeckiej, polonistki w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Pani Aleksandra pełniła również rolę moderatora spotkania.

 

Spotkanie poświęcone niejako całokształtowi bogatej twórczości autorki skupiło się głównie na powieści tak innej od pozostałych, poświęconej życiu Anne Frank i Hannah Goslar. Podczas spotkania mieliśmy przyjemność wysłuchać kluczowych dla tej powieści fragmentów, jak ten o nadziei w okresie holokaustu. Spotkanie było także okazją do rozmowy na temat winy za wydanie gestapo rodziny Frank. Uczestników spotkania nurtowało pytanie dlaczego autorka zechciała się zmierzyć z problemem śmierci Anne, problemem, który podejmowany był wielokrotnie przez różnych autorów.  

 

Spotkanie upływało w miłej atmosferze. Było dużo pytań od czytelników. Te pytania sprawiły, że  nawiązała się nić sympatii między stronami. Wielokrotnie autorka popełniała dygresje opowiadając anegdoty ze swoich spotkań. Wiele uwagi poświęciła swemu poloniście, pierwszej powieści i powrotach do Drawska Pomorskiego, gdzie do dziś mieszka jej mama. Dzięki temu odnieśliśmy wrażenie, że autorka zabiega o to, by postrzegać ją jako osobę równą nam.

 

Na koniec spotkania było dużo kwiatów, prezentów wykonanych własnoręcznie przez czytelniczki oraz autografów skreślanych na książkach.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 czerwca 2022 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim grupa przedszkolaków z Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w chińskich warsztatach z Robertem Robbem Maciągiem. Dzieci były bardzo aktywne: uczyły się podstawowych słówek w języku chińskim (dzień dobry, do widzenia), próbowały kaligrafii, piły prawdziwą chińską jaśminową herbatę i próbowały swych sił w starciu z pałeczkami. Oczywiście, nasze dłonie lepiej sobie radzą ze zwykłymi sztućcami. Prelegent wyjaśnił nam także dlaczego do dnia dzisiejszego w Chinach powszechnie używa się języka obrazkowego, wyjawił także jak składać ze sobą obrazy, by uzyskać dane znaczenie. Dzieci pilnie wykonywały polecenia animatora i zauważyć można było, że sprawia im to przyjemność.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek