Biblioteka Publiczna w Kaliszu

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dnia 01.08.2019 r. odbyły się obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgromadzona publiczność była bardzo aktywna, włączyła się we wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, by w ten sposób wyrazić swój szacunek i pamięć do tych osób, którzy w Powstaniu Warszawskim walczyli.

 

 

Podczas spotkania wystąpił pan Janusz Garbacz Burmistrz Kalisza Pomorskiego, który wyraził swój osobisty stosunek do powstańców i Powstania Warszawskiego. Kontekst historyczny nt. wybuchu powstania przedstawił Pan Konrad Chwastek. Fragmenty dziecięcych wspomnień z Powstania Warszawskiego zaczerpnięte z książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej pt. "Fajna ferajna" zaprezentowali harcerze z 10 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Wataha' z Pomierzyna wraz z drużynową Sylwią Tillack. Prym wspólnemu śpiewaniu nadawał chór, w którym wzięli udział : uczestniczki zajęć z DD 'Senior+" z instruktorką panią Ireną Chołuj, członkinie Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku, pani Stanisława Górnik, pani Dorota Jedynowicz, pani Małgorzata Dziadek, pani Urszula Miłoszewska, drużynowa Sylwia Tillack wraz z harcerzami z 10 Wielopoziomowej Drużyny Harcerzy "Wataha" z Pomierzyna. Akompaniowali: pani Irena Chołuj i panowie Adam Stąporek. radny gminy Kalisz Pomorski oraz Konrad Chwastek z synami. Wystawę towarzyszącą zorganizowali pracownicy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim wraz ze Stowarzyszeniem "Bastion Tradycji'. Instalację - krzyż z gałęzi brzozy, na którym spoczywa hełm powstańca, na tle płonącej Warszawy, przygotował pan Krzysztof Ignaszewski.


Tak duże przedsięwzięcie możliwe było dzięki zaangażowaniu ludzi, którym historia stolicy, historia Polski, nie jest obca, a pamięć o tych, którzy ginęli za naszą wolność jest bardzo ważna. Dziękujemy, że zechcieliście Państwo upamiętnić Powstanie Warszawskie razem z nami.

Pozostałe wydarzenia

W dniu 13 sierpnia 2019 roku, w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Informacja dotycząca szkoleń „E-obywatel nowe umiejętności cyfrowe” w gminie Kalisz Pomorski

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek