Biblioteka Publiczna w Kaliszu

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dnia 01.08.2019 r. odbyły się obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgromadzona publiczność była bardzo aktywna, włączyła się we wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, by w ten sposób wyrazić swój szacunek i pamięć do tych osób, którzy w Powstaniu Warszawskim walczyli.

 

 

Podczas spotkania wystąpił pan Janusz Garbacz Burmistrz Kalisza Pomorskiego, który wyraził swój osobisty stosunek do powstańców i Powstania Warszawskiego. Kontekst historyczny nt. wybuchu powstania przedstawił Pan Konrad Chwastek. Fragmenty dziecięcych wspomnień z Powstania Warszawskiego zaczerpnięte z książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej pt. "Fajna ferajna" zaprezentowali harcerze z 10 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Wataha' z Pomierzyna wraz z drużynową Sylwią Tillack. Prym wspólnemu śpiewaniu nadawał chór, w którym wzięli udział : uczestniczki zajęć z DD 'Senior+" z instruktorką panią Ireną Chołuj, członkinie Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku, pani Stanisława Górnik, pani Dorota Jedynowicz, pani Małgorzata Dziadek, pani Urszula Miłoszewska, drużynowa Sylwia Tillack wraz z harcerzami z 10 Wielopoziomowej Drużyny Harcerzy "Wataha" z Pomierzyna. Akompaniowali: pani Irena Chołuj i panowie Adam Stąporek. radny gminy Kalisz Pomorski oraz Konrad Chwastek z synami. Wystawę towarzyszącą zorganizowali pracownicy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim wraz ze Stowarzyszeniem "Bastion Tradycji'. Instalację - krzyż z gałęzi brzozy, na którym spoczywa hełm powstańca, na tle płonącej Warszawy, przygotował pan Krzysztof Ignaszewski.


Tak duże przedsięwzięcie możliwe było dzięki zaangażowaniu ludzi, którym historia stolicy, historia Polski, nie jest obca, a pamięć o tych, którzy ginęli za naszą wolność jest bardzo ważna. Dziękujemy, że zechcieliście Państwo upamiętnić Powstanie Warszawskie razem z nami.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek