Biblioteka Publiczna w Kaliszu

74. Rocznica zakończenia walk o Kalisz Pomorski

12 lutego, o godzinie 10.00, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, zaproszeni goście, radni, reprezentanci szkół, a także delegaci instytucji, organizacji, związków, stowarzyszeń i sami mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, upamiętniając w ten sposób 74. Rocznicę zakończenia walk o Kalisz Pomorski. Uroczystość została poprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, które wystawiło asystę honorową oraz posterunek honorowy.

 

 

Po oficjalnych uroczystościach w łączniku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim można było zwiedzić okolicznościową wystawę broni, umundurowania i wyposażenia żołnierzy z okresu II wojny światowej przygotowaną przez Prezesa Stowarzyszenia Misericordia Wiesława Piotrowskiego oraz Marka Tomaszewskiego, właściciela Muzeum Broni Historycznej i Współczesnej w Poroście. Z tej wyjątkowej możliwości skorzystali uczniowie kaliskich szkół i przedszkola Bajkolandia oraz mieszkańcy  i przedstawiciele władz miasta. Za zorganizowanie wystawy, zaszczepienie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży historycznej pasji i patriotyzmu panom Wiesławowi Piotrowskiemu i Markowi Tomaszewskiemu podziękowali Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz i Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

 

Po południu w kaliskim Pałacu odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta – Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Wiceburmistrz Stanisław Samek, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kulbacki oraz Radni Miasta Kalisz Pomorski, uczniowie szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia naszego miasta i regionu. Głos zabrał Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz.

 

W atmosferę obchodów rocznicowych wprowadziły uczestników spotkania piosenki o patriotycznym charakterze przygotowane przez dzieci i młodzież z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” pod opieką pani Joanny Statecznej, z Przedszkola „Wesołe Nutki” w Dębsku pod opieką pani Ewy Terefenko, ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, pod opieką pani Doroty Maślak, ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, pod opieką pani Ewy Klimek oraz uczennica Daria Milczach i absolwent kaliskiego Liceum Adrian Kociuba z grupy teatralnej „Klepsydra”, pod opieką pani Joanny Mączkowskiej. Spotkanie poprowadziły uczennice ZSP w Kaliszu Pomorskim Natalia Hoppe i Zuzanna Jedynowicz.

 

Pan Mariusz Garbacz, pasjonat i znawca lokalnej historii przedstawił bogato ilustrowany referat pt. „Pozdrowienia z przeszłości. Miasto i gmina Kalisz Pomorski na starej widokówce 1895 – 1943”, w którym zaprezentował historię nie tylko kaliskich pocztówek, ale też przedstawiających okoliczne miejscowości. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski wygłosił odczyt pt. „Kazimierz Przybysławski – odkrywanie biografii bohatera”, dotyczący nieznanych faktów z życia kaliskiego Żołnierza Wyklętego. 

 

Podsumowaniem uroczystości była wystawa w galerii pałacowej, gdzie uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę historyczną pt. „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945 – 1950”, która została wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej  w Szczecinie.

 

W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Pomierzynie, Przedszkole „Wesołe Nutki” z Dębska, CSWL Drawsko, Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu Pomorskim, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego, Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Misericordia z Drawska Pomorskiego, Muzeum Broni Historycznej i Współczesnej z Porostu oraz pasjonaci historii lokalnej.

 

ZSP, Ref. Promocji i Funduszy Pomocowych

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

„ … Piotr Rozmus zasługuje na to,
by czytał go cały świat!”
Sonia Draga

W dn. 13. maja 2019 r. odwiedził nas gość szczególny, wyczekiwany i upragniony, twórca serii o „Wombacie Maksymilianie” i „Stajni pod tęczą”, autor lektury szkolnej „Skrzynia Władcy Piorunów”, zapalony podróżnik i pasjonat starych komputerów – Pan Marcin Kozioł.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek