Biblioteka Publiczna w Kaliszu

74. Rocznica zakończenia walk o Kalisz Pomorski

12 lutego, o godzinie 10.00, Burmistrz Kalisza Pomorskiego, zaproszeni goście, radni, reprezentanci szkół, a także delegaci instytucji, organizacji, związków, stowarzyszeń i sami mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, upamiętniając w ten sposób 74. Rocznicę zakończenia walk o Kalisz Pomorski. Uroczystość została poprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, które wystawiło asystę honorową oraz posterunek honorowy.

 

 

Po oficjalnych uroczystościach w łączniku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim można było zwiedzić okolicznościową wystawę broni, umundurowania i wyposażenia żołnierzy z okresu II wojny światowej przygotowaną przez Prezesa Stowarzyszenia Misericordia Wiesława Piotrowskiego oraz Marka Tomaszewskiego, właściciela Muzeum Broni Historycznej i Współczesnej w Poroście. Z tej wyjątkowej możliwości skorzystali uczniowie kaliskich szkół i przedszkola Bajkolandia oraz mieszkańcy  i przedstawiciele władz miasta. Za zorganizowanie wystawy, zaszczepienie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży historycznej pasji i patriotyzmu panom Wiesławowi Piotrowskiemu i Markowi Tomaszewskiemu podziękowali Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz i Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

 

Po południu w kaliskim Pałacu odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta – Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Wiceburmistrz Stanisław Samek, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kulbacki oraz Radni Miasta Kalisz Pomorski, uczniowie szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia naszego miasta i regionu. Głos zabrał Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz.

 

W atmosferę obchodów rocznicowych wprowadziły uczestników spotkania piosenki o patriotycznym charakterze przygotowane przez dzieci i młodzież z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” pod opieką pani Joanny Statecznej, z Przedszkola „Wesołe Nutki” w Dębsku pod opieką pani Ewy Terefenko, ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, pod opieką pani Doroty Maślak, ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, pod opieką pani Ewy Klimek oraz uczennica Daria Milczach i absolwent kaliskiego Liceum Adrian Kociuba z grupy teatralnej „Klepsydra”, pod opieką pani Joanny Mączkowskiej. Spotkanie poprowadziły uczennice ZSP w Kaliszu Pomorskim Natalia Hoppe i Zuzanna Jedynowicz.

 

Pan Mariusz Garbacz, pasjonat i znawca lokalnej historii przedstawił bogato ilustrowany referat pt. „Pozdrowienia z przeszłości. Miasto i gmina Kalisz Pomorski na starej widokówce 1895 – 1943”, w którym zaprezentował historię nie tylko kaliskich pocztówek, ale też przedstawiających okoliczne miejscowości. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski wygłosił odczyt pt. „Kazimierz Przybysławski – odkrywanie biografii bohatera”, dotyczący nieznanych faktów z życia kaliskiego Żołnierza Wyklętego. 

 

Podsumowaniem uroczystości była wystawa w galerii pałacowej, gdzie uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę historyczną pt. „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945 – 1950”, która została wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej  w Szczecinie.

 

W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim, Szkoła Podstawowa w Pomierzynie, Przedszkole „Wesołe Nutki” z Dębska, CSWL Drawsko, Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu Pomorskim, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego, Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Misericordia z Drawska Pomorskiego, Muzeum Broni Historycznej i Współczesnej z Porostu oraz pasjonaci historii lokalnej.

 

ZSP, Ref. Promocji i Funduszy Pomocowych

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek