Biblioteka Publiczna w Kaliszu

60 000 ebooków i audiobooków bez limitu dla czytelników dzięki współpracy bibliotek z zachodniopomorskiego

Chociaż czas światowej pandemii wymusił wiele zmian, to nie zmienił tego, co oferuje książka - przyjemności z czytania, refleksji, dobrej zabawy i nauki, ale w znaczący sposób wpłynął natomiast na wzrost zainteresowania czytelników książką elektroniczną.

 

Czytanie mobilne to stały element nowej rzeczywistości, idealnie odpowiadający na zmieniające się potrzeby czytelników, którzy dostęp do ulubionej literatury pragną mieć w każdym miejscu i w każdej chwili.

 

Bezpieczny dostęp do książki

 

Pandemia SARS-CoV-2 a z nią  brak możliwości odwiedzin w bibliotece oraz nagły wzrost zainteresowania ebookami i audiobookami spowodowały, że stosowana dotychczas forma udostępniania usługi okazała się niewystarczająca i wymagała zmiany.

 

Dostęp do kilkudziesięciu tysięcy ebooków

 

Wspólnie z bibliotekami z regionu: z Czaplinka, Dębna, Goleniowa, Gryfic, Kalisza Pomorskiego, Stargardu i Złocieńca, założono konsorcjum zachodniopomorskie, którego liderem został Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim. Dzięki temu czytelnicy tych bibliotek, którzy pobiorą kody w bibliotece, uzyskują nieograniczony dostęp do kilkudziesięciu tysięcy tytułów ebooków i audiobooków. Czytelnicy zapisani do tych bibliotek, mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, jak i starszych tytułów. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej swojej biblioteki.


Redukcja koszów dla bibliotek i szerszy dostęp dla czytelników

 

Stworzenie przez biblioteki konsorcjum umożliwiło zakup usługi na korzystnych warunkach również tym mniejszym bibliotekom, gdyż dokonały zakupu kodów za dowolną kwotę, jaką mogły przeznaczyć na ten cel z własnego budżetu, nawet już od 2 tysięcy złotych. Podpisana umowa obowiązuje na cały rok i nie wymaga ponownego wydatkowania dodatkowych środków finansowych.

 

Uczestnicy partnerstwa zapraszają inne biblioteki

 

Do konsorcjum mogą też przystąpić inne biblioteki w każdym momencie. Wystarczy w tym celu skontaktować się z liderem projektu, czyli Ośrodkiem Kultury w Drawsku Pomorskim i uzyskać szczegóły przystąpienia.

 

Jak korzystać?

 

Po uzyskaniu kodu w swojej bibliotece należy aktywować go na stronie https://www.legimi.pl/zachodniopomorskie/, a następnie zarejestrować konto lub zalogować się jeśli już je posiadamy. Następnie wybrane książki pobrać można bezpośrednio w aplikacji Legimi, zainstalowanej na wybranym urządzeniu. Aplikacja Legimi dostępna jest zarówno na smartfony jak i wiele czytników.

 

Lista bibliotek, które utworzyły Konsorcjum Zachodniopomorskie

 

  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Miejska Biblioteka Publiczna  im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach
  • Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim
  • Książnica  Stargardzka
  • Biblioteka Publiczna w Złocieńcu    
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Goleniowie

Na dzień 2 stycznia 2021 r. z usługi mogą korzystać czytelnicy bibliotek z gmin: Czaplinek, Dębno, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfice, Kalisz Pomorski, Stargard, Wierzchowo i Złocieniec.

Pozostałe wydarzenia

Z nieskrywaną przyjemnością informujemy, że Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021. Pomimo znacznej konkurencji (prawie 2,5 razy więcej wniosków, niż w latach ubiegłych) nasz projekt Kalisz Pomorski+ Inicjatywy lokalne 2021 uzyskał wysoką notę i zakwalifikowany został, wśród 50 wniosków z całej Polski, do kolejnego etapu realizacji. Całkowita kwota dofinansowania projektu wynosi 30.000 zł.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek