Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Żywa nauka” z Marcinem Koziołem

W dn. 13. maja 2019 r. odwiedził nas gość szczególny, wyczekiwany i upragniony, twórca serii o „Wombacie Maksymilianie” i „Stajni pod tęczą”, autor lektury szkolnej „Skrzynia Władcy Piorunów”, zapalony podróżnik i pasjonat starych komputerów – Pan Marcin Kozioł.

 

 

Spotkanie w Bibliotece w Kaliszu Pomorskim było nie tylko lekcją o książce, ale przede wszystkim angażującą młodych czytelników lekcją multimedialną. Na naszych czytelników czekały niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka, a wartka akcja powieści była jedynie przyczynkiem do zgłębienia wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnego Nikoli Tesli. Wspomniany Nikola to człowiek, któremu ludzkość zawdzięcza rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Autor odkrywając przed czytelnikami tajemnice Nikoli Tesli, nazwanego „Władcą Piorunów”, przeprowadził doświadczenia naukowe. I dzięki takim doświadczeniom nasza czytelniczka, Karolinka, została „Władczynią Piorunów” i potrafiła wyczarować prąd. Żarówka w jej dłoni świeciła pomimo tego, iż nie była podłączona do gniazda z prądem. W oczach każdego czytelnika budziła się fascynacja i zazdrość, każdy chciał umieć wyczarować prąd i czarować prądem.

 

Autor przed czytelnikami odkrył także tajemnice szyfrowania wskazując jak należy szyfrować i jak takie szyfry łamać. Wskazał także, iż nasi czytelnicy dogłębnie ten temat zbadają czytając inną jego książkę pt. „Detektywi na kółkach”. Zachęcał do szyfrowania swoich wypracowań - tak trochę dla zabawy, a trochę dla interesującego i pouczającego własnego doświadczenia.

 

Spotkanie przebiegło bardzo szybko, nawet nie zauważyliśmy, kiedy upłynęła godzina „żywej” nauki. Jednak wiemy, że nie było to nasze ostatnie spotkanie z Marcinem Koziołem. Z pewnością spotkamy się ponownie za rok.

 

Spotkanie zostało sfinansowane do wysokości 50 % poniesionych kosztów przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim w ramach dotacji powiatowej.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 24-28 czerwca 2019 r. w parku przy Pałacu w Kaliszu Pomorskim, przy śpiewie ptaków i szumie tryskającej wody z fontanny, odbywały się zielone wakacje. Każdego dnia pracownice Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim zaskakiwały dzieci innymi zabawami, również tymi najstarszymi, w które bawili się nasi rodzice, ale równie pasjonującymi.

W dn. 27. czerwca 2019 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Początek przygody" autorstwa kaliszanina, Pana Bartłomieja Grzegorza Bejnarowicza, który ukończył ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz AM w Szczecinie, kierunek Nawigacja, specjalność Transport Morski.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek