Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''Życie na pełnej petardzie'' - spotkanie DDK

„Dla ratowania dusz musimy ryzykować.
Chodząc po cienkim lodzie, możemy wpaść pod jego taflę,
a już z pewnością nieraz zmoczymy cholewę.”
Kaczkowski J., Żyłka, P.: „Zycie na pełnej petardzie”. Kraków: „Wydaw. WAM, 2015, str. 234.

 

Za nami kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki (dn. 9.11.2022 r.). W gronie klubowiczek rozmawiałyśmy o ks. Janie Kaczkowskim. Dyskusję prowadziłyśmy w oparciu o interesującą lekturę, wywiad-rzekę pt. „Życie na pełnej petardzie”. W rzeczy samej była to lektura interesująca, pewnie za sprawą autoironicznego spojrzenia na siebie, na kościół, ale także rzetelnych interpretacji podstawowych prawd wiary i nurtujących kwestii, w tym: autorytetów Kościoła, aborcji (sztucznej i naturalnej), eutanazji, szczerości spowiedzi, godności człowieka, badań prenatalnych, zaplemnienia i zapłodnienia i wiele innych. Próbowałyśmy także odnieść się do twierdzeń, które każda z nas przyswoiła z przekazów z przeszłości, że cierpienie uszlachetnia, a które to twierdzenie stało w opozycji do słów ks. Jana Kaczkowskiego. Rozmawiałyśmy o roli kościoła katolickiego, o cierpieniu, w końcu o niesieniu pomocy.

 

„Powtórzę: w sprawach zasadniczych jedność, drugorzędnych wolność, a nad wszystkim miłość.”
Tamże, s. 168.

 

Ks. Jan Kaczkowski przekonywał nas, że ważne jest zdroworozsądkowe podejście, ważny jest kontekst sprawy, by móc wysnuć właściwą ocenę. Twierdził, że kościół katolicki to jedna doktryna i jeden schemat, a nie wszystko da się zrozumieć i wyjaśnić bez poznania przyczyn i okoliczności. Namawiał do przemyśleń i analiz, nim my (ale także przedstawiciele kościoła) zajmiemy określone stanowisko w kontrowersyjnej sprawie.

 

Szczerze  polecamy książkę. Dobry materiał dla osób szukających odpowiedzi na pytania dotyczące życia. Publikacja dostępna w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek