Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''W słońcu i we mgle'' Doroty Schrammek w Dyskusyjnym Klubie Książki

W dn. 18. czerwca 2019 r. po raz kolejny w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkały się klubowiczki, by porozmawiać o książkach. Tym razem jako lekturę przyjęłyśmy powieść Doroty Schrammek pt. "W słońcu i we mgle". Pomimo, iż literatura kobieca dominuje na naszych spotkaniach, to każda z przeczytanych książek jest inna, niesie ze sobą nowy ładunek emocji, ciekawych przeżyć i interesujących historii.

 

 

Autorka swym utworem funduje czytelniczkom nie tylko dobrą prozę, którą czyta się łatwo i przyjemnie, ale przede wszystkim prozę prawdziwą, z bohaterkami o rzeczywistych problemach, pełnych obaw i lęków o jutro. W powieści poznałyśmy kobiety otwarte na dialog, przychylne zmianom i wszelakim wyzwaniom. Kobiety podążające naprzód, choć na początku powieści znajdujące się na życiowym rozdrożu. Kobiety, które podnoszą na duchu i dają nadzieję innym, bo same znalazły rozwiązanie dla swych problemów.

 

Spotkanie było - zapewne w myśl autorki - przyczynkiem do dyskusji na temat odkrywania historii swoich rodzin, konstruowania genogramów i pielęgnowania tradycji. Dyskusji o członkach rodzin i ich przeżyciach.

 

Kolorytu powieści dodało niewątpliwie osadzenie historii w konkretnej, znanej nam przestrzeni. Tę przestrzeń stanowi sąsiedzki Wałcz, jego parki, jeziora i infrastruktura. Autorka zabierając bohaterki na wycieczkę i przybliżając charakterystyczne dla miasta zjawiska i wydarzenia, niekiedy wielce interesujące, wzbudziła w czytelniczkach chęć zobaczenia lub jak w tym przypadku doświadczenia i przeżycia tych samych przygód.

 

Nie bez znaczenia dla fabuły są opisane zjawiska metafizyczne i ezoteryczne. Duchy, komunikacja pozagrobowa, zdolności paranormalne u jednych budzą grozę, a naszym zdaniem dodawały smaczku powieści. Domykały fabułę i tchnęły do zastanowienia się i refleksji. O życiu i przemijaniu. Ale także jak trafnie zauważyła nasza klubowiczka Pani Jola cytując publikację Karen Berg pt. "Bóg używa szminki" - o sprawiedliwości.

 

Powieść Doroty Schrammek czytałyśmy z przyjemnością. Fabuła jawiła nam się jak baśń ze szczyptą magii. Baśń bez bujających w obłokach księżniczek, a z twardo stąpającymi po ziemi kobietami. Polecamy wszystkim szukającym interesującej lektury.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim zorganizowany został wieczorek poetycki, którego bohaterami byli młodzi poeci Zofia Burzyńska, uczenniica  w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, autorka pamiętnika poetyckiego pt.. "Kilka lat z życia" i Sebastian Rosa, autor tomiku wierszy pt. "Kroki". Spotkanie poprowadził prezes Fundacji Wspierania Kultury "Noc Poetów", nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Reczu, poeta, autor tomów poetyckich "Po co komu poezja" oraz "Co potem", Pan Piotr Pawłowski. Akompaniował Pan Grzegorz Haciski.

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek