Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''W słońcu i we mgle'' Doroty Schrammek w Dyskusyjnym Klubie Książki

W dn. 18. czerwca 2019 r. po raz kolejny w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim spotkały się klubowiczki, by porozmawiać o książkach. Tym razem jako lekturę przyjęłyśmy powieść Doroty Schrammek pt. "W słońcu i we mgle". Pomimo, iż literatura kobieca dominuje na naszych spotkaniach, to każda z przeczytanych książek jest inna, niesie ze sobą nowy ładunek emocji, ciekawych przeżyć i interesujących historii.

 

 

Autorka swym utworem funduje czytelniczkom nie tylko dobrą prozę, którą czyta się łatwo i przyjemnie, ale przede wszystkim prozę prawdziwą, z bohaterkami o rzeczywistych problemach, pełnych obaw i lęków o jutro. W powieści poznałyśmy kobiety otwarte na dialog, przychylne zmianom i wszelakim wyzwaniom. Kobiety podążające naprzód, choć na początku powieści znajdujące się na życiowym rozdrożu. Kobiety, które podnoszą na duchu i dają nadzieję innym, bo same znalazły rozwiązanie dla swych problemów.

 

Spotkanie było - zapewne w myśl autorki - przyczynkiem do dyskusji na temat odkrywania historii swoich rodzin, konstruowania genogramów i pielęgnowania tradycji. Dyskusji o członkach rodzin i ich przeżyciach.

 

Kolorytu powieści dodało niewątpliwie osadzenie historii w konkretnej, znanej nam przestrzeni. Tę przestrzeń stanowi sąsiedzki Wałcz, jego parki, jeziora i infrastruktura. Autorka zabierając bohaterki na wycieczkę i przybliżając charakterystyczne dla miasta zjawiska i wydarzenia, niekiedy wielce interesujące, wzbudziła w czytelniczkach chęć zobaczenia lub jak w tym przypadku doświadczenia i przeżycia tych samych przygód.

 

Nie bez znaczenia dla fabuły są opisane zjawiska metafizyczne i ezoteryczne. Duchy, komunikacja pozagrobowa, zdolności paranormalne u jednych budzą grozę, a naszym zdaniem dodawały smaczku powieści. Domykały fabułę i tchnęły do zastanowienia się i refleksji. O życiu i przemijaniu. Ale także jak trafnie zauważyła nasza klubowiczka Pani Jola cytując publikację Karen Berg pt. "Bóg używa szminki" - o sprawiedliwości.

 

Powieść Doroty Schrammek czytałyśmy z przyjemnością. Fabuła jawiła nam się jak baśń ze szczyptą magii. Baśń bez bujających w obłokach księżniczek, a z twardo stąpającymi po ziemi kobietami. Polecamy wszystkim szukającym interesującej lektury.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 7. sierpnia 2020 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce finisaż wystawy Bernadety Sudnikowicz. Przez cały miesiąc poprzedzający mieszkańcy Kalisza Pomorskiego mieli możliwość podziwiania prac autorki stanowiących cykl pt. „Akomodacja”, wykonanych za pomocą kawy i tuszu. Prace Bernadety Sudnikowicz wyraźnie nawiązują do sztuki nowoczesnej, w której źródeł artystycznej wypowiedzi można poszukiwać poprzez nadawanie treści formie, zaś Interpretacji prac można podejmować się zarówno na poziomie intelektu, jak i wrażeń zmysłowych i emocji.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek