Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''To walc – powiedział – walc dla konających.'' *

Kolejne DKK za nami. Tym razem, dn. 30 września 2022 r., pochyliłyśmy się nad powieścią obyczajową autorstwa Tess Gerritsen pt. „Igrając z ogniem”. Zastanawiałyśmy się, jaki ogień autorka miała na myśli nadając powieści taki tytuł. I choć na stronach powieści dalej tłumaczy, że chodzi o ogień krematoryjny, to w powieści dostrzegłyśmy także niegasnący ogień miłości.

 

Fabuła nas nie porwała, bazowała bowiem na sprawdzonych schematach, które zawsze wywołują silne emocje u czytelników. Wojna i miłość. Dobro i zło.

 

Była to powieść jakich wiele na rynku wydawniczym. Kwiecisty język, chwytliwy temat, w tle weneckie wąskie uliczki, tajemniczy stary rękopis i detektywistyczne śledztwo. Ale jednak w powieści jest coś, co ją wyróżnia. To niemal marginalne wzmianki o charakterze medycznym – w tym przypadku zaburzeń psychicznych, które rujnują życie zawodowe i prywatne chorych. 

 

Na koniec ustaliłyśmy temat kolejnego spotkania i wybrałyśmy odpowiednią literaturę.

 

*T. Gerittsen: Igrając z ogniem, 2015, s. [269].

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek