Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Smerfy” w kosmosie

W dn. 26 lutego 2019 r. grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych, w treści których omawiany był wszechświat. W temat zajęć dzieci wprowadziło opowiadanie pt. „Kosmos jest pusty!” zaczerpnięte ze zbioru opowiadań Christiana Drellera pt. „Czy słonie boją się myszy: historyjki dla ciekawskich dzieci” opublikowanego nakładem Wydawnictwa „Prószyński i S-ka” w 2014 r.

 

Podczas czytania dzieci po raz pierwszy zetknęły się z pojęciami „krążownik”, „torpeda fotonowa”, „zewnętrzna powłoka ochronna”, „statek kosmiczny”, „miliardy lat świetlnych” i in. Wszystkie tajemnice wszechświata i niezrozumiałe pojęcia z opowiadania wyjaśniła następnie bibliotekarka, Małgorzata Dziadek. Przedstawiła, że Słońce, jest największą i najjaśniej świecącą gwiazdą Układu Słonecznego. Zdarza się, że nazywane jest żółtym karłem, gdzie kolor żółty jest jedynie klasą jasności przed przeobrażeniem się gwiazdy w czerwonego olbrzyma. Dzieci dowiedziały się także, że komety inaczej zwane są kulami brudnego śniegu, bo składają się z lodu wodnego, zamarzniętych gazów i czarnej materii organicznej m.in. z węgla, wodoru, tlenu i azotu. We wszechświecie jest wiele obiektów (planet, gwiazd, komet), tak wiele, iż nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić.

 

Wszechświat jest tak ogromny, że astronomowie za miarę odległości w kosmosie przyjęli lata świetlne, gdzie jeden rok świetlny to odległość, którą pokonuje promień świetlny w okresie jednego roku kalendarzowego. Dzieciom opowiedziano również o pierwszym psie w kosmosie, o osobach, które wylądowały na księżycu i wiele innych interesujących historyjek. Pracownik czytelni internetowej, Pan Piotr Bejnarowicz, wyjaśnił dzieciom w jaki sposób można przyglądać się niebu i zaprosił na nocne obserwacje, które organizuje Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim. Zaproponował także młodym astronomom przeglądanie dziedzińca pałacowego przez teleskop. Dzieci zauważyły, iż odległe miejsca widzą „jak na wyciągnięcie ręki”. Zrozumiały, dlaczego odległe planety i gwiazdozbiory można poznać jedynie przez specjalistyczną lupę.

 

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy „Smerfy”.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 24-28 czerwca 2019 r. w parku przy Pałacu w Kaliszu Pomorskim, przy śpiewie ptaków i szumie tryskającej wody z fontanny, odbywały się zielone wakacje. Każdego dnia pracownice Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim zaskakiwały dzieci innymi zabawami, również tymi najstarszymi, w które bawili się nasi rodzice, ale równie pasjonującymi.

W dn. 27. czerwca 2019 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Początek przygody" autorstwa kaliszanina, Pana Bartłomieja Grzegorza Bejnarowicza, który ukończył ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz AM w Szczecinie, kierunek Nawigacja, specjalność Transport Morski.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek