Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Służąca” w Dyskusyjnym Klubie Książki

W dn. 22 maja 2019 w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowiczki rozmawiały na temat powieści Iwony Poczopko pt. „Służąca”.

 

Iwona Poczopko jest krytykiem filmowym i telewizyjnym.  Studiowała wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, była wykładowcą historii teatru i filmu w Międzywydziałowym Instytucie Nauk Humanistycznych. Do utworu przemyciła niemało wątków historycznych z historii Rosji i Polski, ale także opisów muzeów i znanych dzieł. Dygresje te, miejscami bardzo szczegółowe, potwierdzały, iż autorka publikacji dysponuje wiedzą o bogactwach kulturalnych zgromadzonych w muzeach świata i kolekcjach prywatnych.

 

Czytelniczki podczas wspólnych rozmów o książce stwierdziły, iż powieść „Służąca” nie należy do łatwych, od czytelnika wymaga całkowitego skupienia, w przeciwnym razie można zgubić wątek. Czytelniczki potwierdziły, iż zmuszone były przekładać stronice, wracać do tekstu wcześniejszego, by powiązać poruszane tematy. Brak klasycznych dialogów i „przestrzeni” w powieści również dla czytelniczek był czymś nowym. Należało intuicyjnie, lub poprzez zastosowaną fleksyjność, odróżnić, do kogo należy dana wypowiedź. Wszystkie czytelniczki potwierdziły ponadto, iż mimo wyraźnych zawiłości i utrudnień, które najprawdopodobniej autorka zastosowała celowo, powieść się nam podobała.

 

Klubowiczki ustaliły, iż niewątpliwym atutem powieści jest jej fabuła. Rozwinięta i zagmatwana. Jednak do zalet powieści można zaliczyć także fakt, iż przeszłość głównej bohaterki, która ma wpływ na jej współczesną postawę, czytelnik poznaje na końcu utworu. Kolorytu powieści dodaje także zestawienie introwertyka z ekstrawertykiem i wskazanie ich płaszczyzny porozumienia. Wreszcie na koniec ukazanie prawdziwej przyjaźni, pełnej wyrzeczeń i kompromisów.

 

Z pewnością powieść jest warta polecenia. Dla tych, którzy ćwiczą intelekt, może być idealnym narzędziem do treningu umysłowego. Polecamy.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 11 grudnia 2024 r. miało miejsce spotkanie uczestników dyskusyjnego klubu książki poświęcone powieści pt. „Rzeźbiarz łez” autorstwa Erin Doom.    To powieść o trudnym dzieciństwie, rodzącej się miłości pomiędzy dwiema skrzywdzonymi przez los osobami: Nici i Rigera.  Poznali się w sierocińcu, ona była uosobieniem delikatnego motyla, on reprezentował ciemną stronę osobowości. Zbliżenie tych dwojga bohaterów nastąpiło dopiero wtedy, gdy razem wyjechali do domu adopcyjnego, realia sierocińca skutecznie uniemożliwiały znalezienie przyjaznej duszy.

Dnia 4 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie nawiązujące do formuły escape room pt. „Tajemniczy zamek”. Pierwsza zabawa była zorganizowana  w ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. Po bardzo pozytywnym odbiorze i zainteresowaniu wśród młodzieży, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań tego typu. Spotkania odbywały się regularnie,  zawsze w środowe wieczory. Łącznie w pałacowym escape roomie wzięło udział 56 osób, w tym młodzież z kaliskiego liceum, młodzież z kaliskiej podstawówki oraz kadra nauczycielska z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Bardzo pomocny  w zorganizowaniu tak licznej grupy osób do naszej zabawy, za co ogromnie dziękujemy, był Pan Maciej Gryczewski, wychowawca młodzieży z internatu naszego liceum.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek