Biblioteka Publiczna w Kaliszu

''Są tylko trzy dyscypliny sportowe: walki byków, wyścigi samochodowe i alpinizm. Reszta to tylko gry.'' Ernest Hemingway

W dn. 10 października 2018 r. w Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbył się wernisaż wystawy Danuty Piotrowskiej pt. „Himalaje, Karakorum – Tadeusz Piotrowski” połączonej z prezentacją multimedialną o górach, o wspinaczkach wysokogórskich i o tych, którzy w górach pozostali na zawsze.

 

„Są tylko trzy dyscypliny sportowe: walki byków, wyścigi samochodowe i alpinizm.
Reszta to tylko gry.” Ernest Hemingway (1)

 

Danuta Piotrowska jest absolwentką Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Fotografów Przyrody. W trzydziestą rocznicę śmierci męża, Tadeusza Piotrowskiego, wybitnego taternika, alpinisty i himalaisty, autora publikacji o tematyce wspinaczkowej, wydała album pt. „K2 1986. In memoriam Tadeusz Piotrowski” [Piotrowska D.: K2 1986. In memoriam Tadeusz Piotrowski. Stapis, 2015]. W latach kolejnych nakładem tego samego wydawnictwa ukazały się kolejne książki omawiające wcześniejsze dokonania wspinaczkowe Tadeusza Piotrowskiego.

 

Tadeusz Piotrowski zginął podczas zejścia drogą zwykłą z K2. Szczyt zdobywał wraz z Jerzym Kukuczką  nową drogą, która do dnia dzisiejszego nie została powtórzona w całości. Droga, którą wyznaczyli, nazwana została od pochodzenia himalaistów - Polish Line. Po ataku szczytowym, Piotrowski i Kukuczka wracali na lekko, bez jedzenia i picia, bez śpiworów puchowych, namiotów i  gazu, spiesząc się przed zmrokiem. W pogarszającej się pogodzie zmuszeni zostali jeszcze dwukrotnie biwakować na wysokości ok. 8300 i 7900 m npm, mając do dyspozycji jedynie cienką płachtę biwakową. Po wyruszeniu z obozu drugiego Tadeusz Piotrowski osunął się wprost na partnera, Jerzego Kukuczkę, który nie zdołał go zatrzymać przed dalszym spadkiem niżej, prosto w przepaść. Prawdopodobną przyczyną osunięcia było odpięcie się raków wspinaczkowych lub ich awaria (początkowo jednego, potem drugiego).

 

Podczas spotkania zebrani mieli okazję wysłuchać wielu anegdot, m.in. o znalezieniu czerwonego żółwia w kropki pozostawionego na szczycie przez Kukuczkę, ale także wielu dramatycznych historii wprost z wysokich i zdradzieckich gór. Przybyli na spotkanie wysłuchali także refleksji Autorki po zdobyciu Nanga Parbat przez Mackiewicza i Revol w styczniu 2018 r. Oglądali także wyświetlane z projektora fotografie innych śmiałków, którzy podjęli się heroicznej walki z górami, tj. Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Dobrosławy Miodowicz-Wolf, Karla Marii Herrligkoffera i in. Prezentowane na wystawie panoramiczne widoki, majestatyczne szczyty górskie, seraki, trawersy, obozowiska i karkołomne wspinaczki można podziwiać do dn. 8 listopada 2018 r. Wszystkie trzy publikacje Danuty Piotrowskiej dostępne są dla mieszkańców w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Zapraszamy.

 

 [1] Cytaty o górach, alpinistyczne, wspinaczkowe. Dostępny w Word Wide Web: http://www.drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/2136-cytaty-o-gorach-alpinizmie-himalaizmie-wspinaczce-wspinaczach?showall=&start=1 z dn. 10.10.2018 r.

Pozostałe wydarzenia

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek