Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Odlotowy dzień babci i dziadka w bibliotece

Podczas święta babć, w dn. 21 stycznia 2020 r., Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim odwiedziły dzieci z grupy „Pinokio” z Przedszkola Bajkolandia.  Bibliotekarki w stosownych fryzurach i chustach, ucharakteryzowane na babcie przełomu lat 70- i 80-tych, wprowadziły przedszkolaków do kawiarenki z dawnych lat.

 

 

Oczom dzieci ukazał się gramofon i płyty gramofonowe, z których płynęła nostalgiczna muzyka, szklane cukiernice z PRL-u w kształcie gruszki, szklaneczki w koszyczkach, w których zaparzano prawdziwą herbatę sypaną. Dzieci miały przyjemność poczęstowania się słodyczami, których smak utrwalił się w pamięci naszych babć, np.: landrynki, groszki, irysy, kukułki oraz wielobarwne galaretki.Nie był to jednak koniec niespodzianek przygotowanych dla naszych czytelników. Bibliotekarka, Pani Patrycja Maciąg, przeczytała dzieciom bajkę Grażyny Bąkiewicz „Kosmiczni odkrywcy Franio i jego babcia”. Jest to niesamowita opowieść o dzielnym chłopcu i jego niezwykłej babci, ich wspólnej podróży po kosmosie z wielorakimi przygodami. Lektura była tak bardzo interesująca, iż spodziewamy się, że dzieci wysłuchawszy zaledwie fragmentu bajki, zapragną poznać zakończenie tej niesamowitej opowieści. W tym celu - zapraszamy po lekturę do Biblioteki Publicznej.Fabułę tej książki doceniono także podczas III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanego przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.

 

 

Pozostałe wydarzenia

Tunezja to słońce i muzyka - tak rozpoczęła swój wieczór Autorka, Barbara Arsoba-Haddaji w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim w dn. 14 lutego 2020 r.

Tegoroczne obchody 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski, rozpoczęły się uroczystym apelem pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, w którym uczestniczyły władze samorządowe Kalisza Pomorskiego, delegacje kaliskich jednostek i instytucji, harcerze, mieszkańcy oraz Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy wystawiony przez 2 Brygadę Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek