Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Odlotowy dzień babci i dziadka w bibliotece

Podczas święta babć, w dn. 21 stycznia 2020 r., Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim odwiedziły dzieci z grupy „Pinokio” z Przedszkola Bajkolandia.  Bibliotekarki w stosownych fryzurach i chustach, ucharakteryzowane na babcie przełomu lat 70- i 80-tych, wprowadziły przedszkolaków do kawiarenki z dawnych lat.

 

 

Oczom dzieci ukazał się gramofon i płyty gramofonowe, z których płynęła nostalgiczna muzyka, szklane cukiernice z PRL-u w kształcie gruszki, szklaneczki w koszyczkach, w których zaparzano prawdziwą herbatę sypaną. Dzieci miały przyjemność poczęstowania się słodyczami, których smak utrwalił się w pamięci naszych babć, np.: landrynki, groszki, irysy, kukułki oraz wielobarwne galaretki.Nie był to jednak koniec niespodzianek przygotowanych dla naszych czytelników. Bibliotekarka, Pani Patrycja Maciąg, przeczytała dzieciom bajkę Grażyny Bąkiewicz „Kosmiczni odkrywcy Franio i jego babcia”. Jest to niesamowita opowieść o dzielnym chłopcu i jego niezwykłej babci, ich wspólnej podróży po kosmosie z wielorakimi przygodami. Lektura była tak bardzo interesująca, iż spodziewamy się, że dzieci wysłuchawszy zaledwie fragmentu bajki, zapragną poznać zakończenie tej niesamowitej opowieści. W tym celu - zapraszamy po lekturę do Biblioteki Publicznej.Fabułę tej książki doceniono także podczas III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanego przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.

 

 

Pozostałe wydarzenia

O tym, że na jesienne zmienne pogody najlepsze jest czytanie wie każde dziecko. I dlatego właśnie z jesiennym przesłaniem płynącym z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień” czekaliśmy na przedszkolaków z grupy „Pinokio” Przedszkola „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim w dn. 24. września 2020 r.

Ponad trzysta nazwisk w spisie uczniów, którzy uczestniczyli w ciągu dziesięciolecia w działalności licealnej grupy teatralnej Klepsydra, mówi samo za siebie. Podobnie jak ponad 120 wystawionych spektakli  i blisko 100 współorganizowanych uroczystości oraz apeli. To wszystko dokumentuje publikacja wydana na Jubileusz Klepsydry, którą autorzy: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska zaprezentowali podczas spotkania w kaliskim Pałacu.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek