Biblioteka Publiczna w Kaliszu

(Nie)młodość w DKK

Godz. 16:00 wybiła. Jest 16 listopada 2021 r. Siadamy przy stole z kawą i ciastkiem. I z książką, bo taki jest cel naszego spotkania. Co miesiąc, od niemal dwóch lat, spotykamy się mniej więcej w tym samym składzie, ale za każdym razem z inną lekturą.

 

Tym razem pochyliłyśmy się nad powieścią „(Nie)młodość” Nataszy Sochy. Autorka w utworze stara się zmierzyć z bardzo ważnym tematem konfrontując młodość ze starością. Wystawia przed siebie dwie charyzmatyczne bohaterki o autorytarnych osobowościach, różniące się doświadczeniem i podejściem do życia. Jest to przyczynkiem wielu zabawnych zdarzeń. Jednak powieść jest łatwa, lekka jedynie z pozoru. Dotyka bolesnych problemów: przemijania, nieporadności, niezaradności i niesamodzielności. I to co najważniejsze – Socha nie pomija sfery emocjonalnej. Opisuje arcyciekawie emocje odrzucenia na margines starszych członków rodziny, ich poczucie beznadziejności, opuszczenia, poczucia samotności, wreszcie rodzącego się w nich buntu na zastaną rzeczywistość. I to było na wskroś prawdziwe. Ale jest to utwór, który niesie też nadzieję na życie zwyczajne pomimo choroby.

 

Dzieliłyśmy się odczuciami, przemyśleniami i własnymi przeżyciami, wszak każda z nas dołączyła do stołu ze swoim bagażem doświadczeń. Karmiłyśmy się cytatami z głębokimi przemyśleniami Sochy, których w tym utworze autorka nie szczędziła, a które mogłyby być mottem życiowym dla niejednego czytelnika.

 

Czas spędziłyśmy ciekawie i –jak sądzę- inspirująco. Kolejne spotkanie już niebawem.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 24. listopada 2021 r. w galerii pałacowej w Kaliszu Pomorskim miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Pojezierze Drawskie piękne i bezpieczne”. Inicjatorem i pomysłodawcą wystawy był pan Adam Cygan, przedstawiciel DSI – Drawskich Stron Internetowych, zaś ambasadorem wystawy pan Leszek Paradowski. Podczas wernisażu panowie opowiadali o kulisach konkursu, wyborze najciekawszych prac i planach względem prezentacji wystawy w Polsce i za granicą. A jest co pokazać, wszak nie od dziś wiadomo, że Pojezierze Drawskie wzbudza podziw nie tylko wśród mieszkańców powiatu drawskiego, ale również wśród odwiedzających go turystów.

Konsultacje dla mieszkańców gminy Kalisz Pomorski w sprawie zmiany granic administracyjnych gminy.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek