Biblioteka Publiczna w Kaliszu

(Nie)młodość w DKK

Godz. 16:00 wybiła. Jest 16 listopada 2021 r. Siadamy przy stole z kawą i ciastkiem. I z książką, bo taki jest cel naszego spotkania. Co miesiąc, od niemal dwóch lat, spotykamy się mniej więcej w tym samym składzie, ale za każdym razem z inną lekturą.

 

Tym razem pochyliłyśmy się nad powieścią „(Nie)młodość” Nataszy Sochy. Autorka w utworze stara się zmierzyć z bardzo ważnym tematem konfrontując młodość ze starością. Wystawia przed siebie dwie charyzmatyczne bohaterki o autorytarnych osobowościach, różniące się doświadczeniem i podejściem do życia. Jest to przyczynkiem wielu zabawnych zdarzeń. Jednak powieść jest łatwa, lekka jedynie z pozoru. Dotyka bolesnych problemów: przemijania, nieporadności, niezaradności i niesamodzielności. I to co najważniejsze – Socha nie pomija sfery emocjonalnej. Opisuje arcyciekawie emocje odrzucenia na margines starszych członków rodziny, ich poczucie beznadziejności, opuszczenia, poczucia samotności, wreszcie rodzącego się w nich buntu na zastaną rzeczywistość. I to było na wskroś prawdziwe. Ale jest to utwór, który niesie też nadzieję na życie zwyczajne pomimo choroby.

 

Dzieliłyśmy się odczuciami, przemyśleniami i własnymi przeżyciami, wszak każda z nas dołączyła do stołu ze swoim bagażem doświadczeń. Karmiłyśmy się cytatami z głębokimi przemyśleniami Sochy, których w tym utworze autorka nie szczędziła, a które mogłyby być mottem życiowym dla niejednego czytelnika.

 

Czas spędziłyśmy ciekawie i –jak sądzę- inspirująco. Kolejne spotkanie już niebawem.

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek