Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Jeden dzień” w Dyskusyjnym Klubie Książki

Po co są dni?

To w dniach mieści się nasze życie.

Jeden po drugim nastają

I budzą się ze snu.

To w nich ma nam być dobrze:

Gdzie żyć, jeśli nie w dniach?(…)

 

W tych kilku wersach ukryty jest głęboki sens. Dni są dla ludzi, a ludzkość lubi celebrować dni. Urodziny, dni świąteczne, dni, które świętujemy w związku z naszą pracą zawodową… Rozmowa o dniach zainicjowana została powieścią obyczajową Davida Nicholls’a pt. „Jeden dzień”, którą uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki omawiały na spotkaniu w dn. 2 października 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Rozpoczęłyśmy rozmowę od dni, bowiem autor oś utworu usytuował wokół jednego dnia – 15 lipca każdego roku od 1988 r. do 2007. Jednak rozmowy nasze, jak i treść powieści, dotyczyła także innych, równie ważnych tematów, m.in. miłości, uzależnienia, sławy, interesowności fałszywych przyjaciół, problemów w relacjach damsko-męskich oraz śmierci.

 

Spotkanie rozpoczęłyśmy od nakreślenia problematyki powieści, po czym skupiłyśmy się na analizie postępowania głównych bohaterów: Emmy i Dextera. Ona spokojna, nieśmiała, krytyczna w stosunku do siebie, on egocentryczny, zarozumiały i lekkoduszny. Mimo takich różnic osobowościowych rozwija się między nimi miłość i trwa 19 lat. Decydują się na związek i bycie razem dopiero w 2007 r., po czym los rozdziela zakochanych.

 

„Jeden dzień” to powieść o poszukiwaniu siebie, swojej drogi życiowej i swych wartości. Nie jest tak bardzo oczywista, ukazuje przemianę człowieka, osiąganie przezeń dojrzałości i zmianę jego spojrzenia na otaczającą go rzeczywistość, przez co czytelnika skłania do głębokich przemyśleń i refleksji.

 

Podczas spotkania próbowałyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy historia nakreślona przez autora mogłaby się wydarzyć, jakie emocje targały nami podczas czytania powieści oraz czy lektura nam się podobała. Na koniec wybrałyśmy kolejną lekturę (Piotr C.: Pokolenie IKEA: kobiety) i ustaliłyśmy termin następnego spotkania (22.10.2019 r. o godz. 16:30).

Pozostałe wydarzenia

W Dzień Matki, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” specjalnie dla czytelników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, przygotowało spektakl  wg scenariusza Lucy von Schickedantz. To wyjątkowe w swej formie i treści przedstawienie można było obejrzeć na platformie YouTube jedynie w dniu realizacji. Spektakl „Grzeczne kobiety nie tworzą historii” jest swoistym wspomnieniem trzech wyjątkowych, wyzwolonych, walczących ze stereotypami, kobiet: Marleny Dietrich, Hanny Ordonówny i Coco Channel. Kobiet, które pozostawiły swój odcisk w historii swojego kraju.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek