Biblioteka Publiczna w Kaliszu

'DOWOLNOŚĆ' Małgorzaty Stąporek

„Dowolność „ to tytuł wystawy prac Małgorzaty Stąporek, która prezentowana jest do końca września w Galerii w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim. Prace niezwykle ciekawe, lekkie, z których oglądania ma się niezwykłą przyjemność, wykonane są różnymi technikami – stąd jak sama artystka podkreśla tytuł wystawy, który pozwolił jej na „wolność” tworzenia, ale i  odbiorcy pozwala na własną interpretację prac.  

Każda z jej prac to inna historia, inny pomysł, co wynika z ciekawości artystki i jej poszukiwań nowych dróg twórczych.  Inspirują ją ludzie i otoczenie. O jej ciekawości świata i twórczych poszukiwaniach mogliśmy się przekonać niejednokrotnie, ponieważ Artystka prowadziła w Kaliszu Pomorskim wiele warsztatów z różnych technik plastycznych i jest osobą, na której wsparcie merytoryczne Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim może zawsze liczyć, za co serdecznie dziękujemy.  Wernisaż wystawy odbył się 12 września br. Na ciepłą i serdeczną atmosferę spotkania  z Małgorzatą Stąporek wpłynął liczny udział mieszkańców Kalisza Pomorskiego.   Przybyło wielu dorosłych mieszkańców oraz młodzieży.

 

Małgorzata Stąporek pochodzi z gminy Kalisz Pomorski, dlatego jak sama podkreśla z sentymentem wraca i działa w tych okolicach.  Na co dzień jest nauczycielem malarstwa, rysunku i witrażu w Koszalinie. Prowadzi również pracownię artystycznego projektowania ubioru.  Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki.  W roku 2007 ukończyła Instytut Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej o specjalizacji komunikacja wizualna otrzymując tytuł mgr sztuki. Od 2011 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w plenerach międzynarodowych między innymi plenery w Eberswalde Niemcy 2007 czy Międzynarodowy plener Malarski Osieki 2013, na którym reprezentowała okręg  ZPAP Koszalin-Słupsk. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. W ostatnich latach brała udział między innymi w wystawach: Galeria Sztuki Hortar w Tarnowie  - „MłodziZdolni.Art.pl". 2014, Wystawa poplenerowa Osieki 2013 – Galeria Ratusz w UM w Koszalinie, Wystawa Postawy Roku 2012 – muzeum  Koszalin, Wystawa Okręgu Koszalińsko Słupskiego z okazji 100lecia ZPAP -Białogard 2012, Galeria Sztuki Współczesnej Kołobrzeg 2012. Cieszymy się, że również w Kaliszu Pomorskim mogliśmy zaprezentować prace tej uzdolnionej i bardzo twórczej Artystki.

Pozostałe wydarzenia

W dn. 21 wrzesnia 2021 r. w galerii pałacowej miał miejsce wernisaż kolorowych inspiracji pomierzynianek. Kolorowe inspiracje to wystawa stworzona przez mieszkanki wioski Pomierzyn, a w szczególności przez panie:
Anetę Banasiak,
Stanisławę Gardzińską,
Krystynę Gliwińską,
Izabelę Wyrzykowską wraz z córeczką Julitką.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek