Biblioteka Publiczna w Kaliszu

„Dom, którego nie było” w DKK

W dn. 12 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Lekturą tego spotkania była powieść wcześniej poznanej powieściopisarki, Doroty Schrammek, pt. „Dom, którego nie było”.

 

Autorka w swym utworze podejmuje trudną tematykę. Przedstawia czytelnikowi cztery zupełnie różne bohaterki, wywodzące się z odmiennych środowisk, jednocześnie tak podobne w swych wyborach i postępowaniu.  Każda z bohaterek, zagubiona w dorosłym życiu, w dzieciństwie miała trudne relacje z matką. Konflikt z rodzicielką znacznie wpłynął na późniejszą postawę bohaterek powieści, ich wybory życiowe, a nawet światopogląd.

 

Klubowiczki stwierdziły, iż powieść winna być zalecana tym, którzy znajdują się na życiowym rozdrożu. Autorka tworząc takie dzieło skłania czytelnika do głębokich przemyśleń nie tylko nad treścią utworu, ale także nad swoim życiem. To historia z przesłaniem, dająca nadzieję i siłę tym, którzy takowej potrzebują.

 

Utwór, tak jak poprzednie powieści autorki, czyta się lekko. To znaczne ułatwienie, nawet przy tak trudnej tematyce. Fabułę autorka zbudowała niemal na samych dialogach, co również ułatwia czytelnikowi zrozumienie problemu. Historie rozwijają się dynamicznie, a zainteresowanie czytelnika jest wciąż podsycane. Kolorytu powieści dodało osadzenie przedstawionych historii w konkretnej czasoprzestrzeni, gdzie życie dorosłych bohaterek jawi nam się w świecie współczesnym. Interesującym zabiegiem Doroty Schrammek było także – zdaniem Klubowiczek – wkomponowanie elementu magicznego, tak charakterystycznego dla autorki, którym niewątpliwie było spotkanie się czterech bohaterek na niekonwencjonalnej terapii.

 

Z pewnością wśród słabych cech utworu jest pewien chaos w kompozycji utworu – cztery bohaterki, powiązane z nimi dodatkowe osoby, z których każda do utworu wnosi coś osobistego. Rozproszenie osi fabuły na cztery osobne opowiadania, łączące się na końcu utworu, gdzie każdy to zupełnie inna historia, następujących naprzemiennie, także wymaga od czytelnika skupienia, a nawet sporządzania własnych notatek, by właściwie wiązać poruszone w utworze wątki. Słabym elementem utworu jest także pewne przerysowanie postaci.

 

Kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki zaplanowane zostało na 17 grudnia 2019 r. Na lekturę przyszłego spotkania klubu wybrana została powieść Marcusa Zusaka pt. „Złodziejka książek”. Zapraszamy.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem swe rozważania poświęciliśmy utworowi Johna Williamsa pt. „Profesor Stoner”.

„Człowiek nie rodzi się kameleonem, tylko się nim staje”
D. Levy: Gorące mleko. Str. 154.

 

Biblioteka, dn. 21 lutego 2024 r. Powoli się zbieramy, siadamy do stołu, wyjmujemy lekturę i własne notatki. Będziemy omawiać kolejną książkę w ramach spotkań dyskusyjnego klubu książki. Przez ostatni miesiąc czytałyśmy powieść irlandzkiej powieściopisarki, autorki scenariuszy do sztuk teatralnych, Deborah Levy pt. „Gorące mleko”.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek