Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Wystawa twórczości Krystyny Krakowiak i Magdaleny Pomagalskiej

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury

i Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim

zapraszają na wystawę twórczości

Krystyny Krakowiak i Magdaleny Pomagalskiej

z Kalisza Pomorskiego

dn. 10 stycznia 2014 r. o godz. 17:00

w Pałacu Wedlów.

Zapraszamy.

Magdalena Pomagalska – „W Kaliszu Pomorskim mieszkam od urodzenia. Jestem nauczycielką aktualnie prowadzącą wspaniałą grupę dzieci sześcioletnich w Przedszkolu  Miejskim ,,Bajkolandia".

               Moja pasja jest poniekąd związana z kierunkiem studiów jaki ukończyłam, ale i z chęcią wyrażenia siebie w sposób inny, być może ujawniający tę subtelniejszą wersję mojej osoby. Prace wykonuje różnymi technikami: farby olejne czy akrylowe, jak i pastele poprzez węgiel (używając do ich znaczenia pseudonimów). Chętnie maluję martwą naturę, przyrodę, postaci. Ostatnio z wielkim rozmachem (gdyż przestrzeń była duża  ;)) ) miałam okazję sprawić radość dzieciom ozdabiając w ulubione bajkowe postaci ściany w ich pokojach. Wszystko zależy od dnia i wizji na daną pracę. Jest to moja pierwsza tego typu wystawa, gdyż to zazwyczaj moje mieszkanie jest moją osobistą małą galerią, w której chętnie coś zmieniam i dodaję. Malarstwo i rysunek zawsze gdzieś we mnie tkwiły przed studiami, w trakcie, po... W między czasie pojawiały się inne pasje: wyszywanie haftem krzyżykowym, pisanie wierszy (posiadam spory tomik własnych przemyśleń i refleksji), kończąc na szyciu - czym ostatnio mając wolny czas się zajmuję. Myślę, że nadszedł czas ośmielić się na tyle, by pokazać,że po powrocie do domu nie tylko technika umila czas, ale to co jest w każdym z nas i nas wyraża na swój sposób.”

 

 Krystyna Krakowiak – „Urodziłam się w Tucznie. W Kaliszu Pomorskim mieszkam od ponad trzydziestu  lat.  Miasteczko to  urzekło mnie niezwykłą malowniczością przyrody, urodą o każdej porze roku. Tworzy to  niesamowity klimat, za którym tęsknię będąc daleko. Odnalazłam tu swoje miejsce na ziemi.

Pasję do malarstwa zaszczepiła we mnie moja nauczycielka wychowania  plastycznego  w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach – pani Maria Kit.  Ale dopiero od 3 lat próbuję wrócić do pasji z dzieciństwa. Maluję akrylem na płótnie bądź kartonie. Główną inspiracją jest moje otoczenie, przedmioty, rośliny, a czasem zdarzenia, które są dla mnie szczególne ważne. I choć nie są to dzieła sztuki,  odczuwam  satysfakcję, ponieważ sama  tworzę obrazki zdobiące moje mieszkanie. W pasji do malarstwa odnalazłam mały własny świat .”

Pozostałe wydarzenia

W dn. 14 maja 2024 r. gościliśmy panią Anię i pana Marcina z Koszalińskiej Pracowni Słodyczy „Karmelek” w Koszalinie. Na warsztaty tworzenia słodyczy przybyli miłośnicy słodkości, a także pasjonaci sztuki tworzenia karmelków. Dodatkowym atutem tych warsztatów, poza walorem smakowym, była wiedza o naturalnych barwnikach słodyczy i takich, których należy unikać. Nasi goście po wielokroć wspominali, by spoglądać na etykiety i eliminować z żywności słodycze, które są barwione przemysłowymi barwnikami oraz mogą być toksyczne i zagrażać naszemu zdrowiu.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek