Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Konkurs Ale czytam

W Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim, 16 grudnia 2013 r., odbyła się kolejna III edycja Konkursu Sprawnego Czytania „ Ale czytam”. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się ogółem 47 uczestników ze wszystkich kaliskich szkół

Jury w składzie: Irena Kocurek, Krystyna Araś i Michał Heppner rozpoczęło od przesłuchań grupy najmłodszych uczestników – uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Główna organizatorka konkursu, Małgorzata Dziadek, jak mogła łagodziła związany z debiutanckimi występami stres młodych aktorów. Tremę uczestników dawało się jednak odczuć. Najlepiej ze zdenerwowaniem poradziła sobie Tatiana Smyczyńska, która bardzo przekonująco przedstawiła wiersz Juliana Tuwima „O Grzesiu i jego cioci”. W kategorii uczniów klas IV – VI publiczności i jurorom najbardziej podobał się Mateusz Hurka i jego interpretacja wiersza „Spóźniony słowik” Juliana Tuwima. Po krótkiej przerwie, w czasie której poczęstowani słodyczami uczestnicy konkursu ubierali świąteczną choinkę, rozpoczęła się rywalizacja starszych zawodników. Dziewczyny raczej wybierały utwory romantyczne i pogodne. Chłopcy sięgali po teksty prowokacyjne. Pojawił się wiersz Tuwima „Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem” oraz kontrowersyjny fragment powieści „Ptasiek” Wiliama Whartona. Dodało to prezentacjom pewnego „smaczku” i pobudziło zainteresowanie widzów.

Jury oceniało interpretację, płynność czytania, dykcję i intonację, a także dobór tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Stwierdzono u większości biorących udział dobre przygotowanie i dobry poziom prezentacji. Niektóre były na poziomie bardzo wysokim. Tak oceniono występ Alicji Dziadek, która otrzymała maksymalną punktację oraz Błażeja Lisieckiego.

 

Końcowa klasyfikacja III Konkursu „ ALE CZYTAM”:

I Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej

   1. Tatiana Smyczyńska - MISTRZ

   2. Wojtek Kokorzycki - WICEMISTRZ

   3. Karolina Suchecka - WYRÓŻNIENIE

   4. Joasia Krupińska - WYRÓŻNIENIE

 

II Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej

   1. Mateusz Hurka - MISTRZ

   2. Julia Owczarek - WICEMISTRZ

   3. Malwina Kłyk - WYRÓŻNIENIE

   4. Aleksandra Olszacka - WYRÓŻNIENIE

 

III Uczniowie gimnazjum

   1. Klaudia Gibaszek - MISTRZ

   2. Agata Ladra - WICEMISTRZ

   3. Arleta Janeczek - WYRÓŻNIENIE

 

IV Uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej

   1. Alicja Dziadek - MISTRZ

   2. Błażej Lisiecki - WICEMISTRZ

   3. Monika Feszczuk - WYRÓŻNIENIE

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

ZAPRASZAMY ZA ROK           

 

Pozostałe wydarzenia

W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczącego działalności instytucji kultury w trakcie pandemii informujemy, że od poniedziałku (9 listopada) Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim będzie zamknięta dla użytkowników.

 

Wychodząc jednak Państwu naprzeciw informujemy, że nadal możliwe będzie telefoniczne pozyskanie kodów do platformy Legimi i korzystanie z jej cyfrowych zasobów. Rekomendujemy tę formę obcowania z literaturą.

 

Informujemy ponadto, że w dn. 6 - 7.listopada 2020 r. przełamujemy wszystkie limity i dopuszczamy możliwość wypożyczenia aż dwudziestu egzemplarzy jednorazowo.

 

Mając na uwadze zdrowie Państwa i personelu obsługi przypominamy o obowiązku noszenia maseczki ochronnej w bibliotece, dbaniu o dystans podczas procesu wypożyczeń oraz o dezynfekcji dłoni.

 

Zapewniamy, że kary za nieoddane w terminie książki w czasie zamknięcia biblioteki nie będą naliczane, a terminy zwrotu książek zostaną stosownie wydłużone.

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.

 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich! 

 

Śledźcie nasz profil na Facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek