Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dziś osławiony, w swych czasach 'przeklęty'..

Z niekłamaną radością informujemy, że w chwili obecnej w galerii pałacowej prezentowana jest ekspozycja pt. „Piosenka Norwida”. Do przygotowania wystawy wykorzystano utwory C. K. Norwida zaczerpnięte z tomu „Pisma wybrane”.  Wystawa prezentuje również fragment opowieści o literaturze romantycznej pióra Aliny Kowalczykowej pt. „Romantyzm: nowe spojrzenie”. Jednak teksty powyższe stanowią jedynie, a może aż nadto, uzupełnienie dla rysunków i akwareli zacnego poety, medaliera Cypriana Kamila Norwida.


 

Norwid, jako poeta prawdziwie „przeklęty”, w swoich czasach nie doczekał się za życia sławy, ani nawet uznania. Dziś zaś jego mądra, kunsztowna poezja patronuje wszystkiemu, co w poezji współczesnej najbardziej cenne. Jako poeta połowy XIX w., pilny czytelnik i żarliwy wielbiciel pisarzy tak wysoko cenionych w romantyzmie jak Dante i Szekspir, znacznie szybko wybił się poza romantyczne schematy. Wprawdzie czerpał ze swych mistrzów charakterystyczne dla epoki bodźce artystyczne, jednak  tworząc poezję na bazie własnych przemyśleń i obserwacji potrafił się im przeciwstawić przedkładając poetykę całkowicie odmienną i oryginalną. Norwid – wielki esteta, żarliwy miłośnik piękna, żywo reagował na problematykę społeczną i polityczną, a jego trzeźwe i głośno wypowiadane poglądy przyczyniły się w znacznym stopniu do jego osamotnienia. Tworzył wiele, lecz niewiele utworów opublikował za życia. Utrzymywał się ze sprzedaży monet, rysunków i akwareli, lecz mimo to popadał w nędzę. Ostatnie lata spędził w paryskim przytułku.

 

Wystawa prezentowana jest z okazji rocznicy śmierci poety. Ekspozycja została sfinansowana przez MiPBP w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatu drawskiego przeznaczonej na realizację zadań powiatowych.

 

Wystawę będzie można podziwiać do dn. 28. maja 2021 r. Zapraszamy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

W dn. 10.05.2022 r. członkinie DKK spotkały się w dżungli. Tak, tak! W dżungli. Nasza sceneria nawiązywała do treści książki „Siedem razy świat”, którą wspólnie wybrałyśmy na lekturę kolejnego spotkania. Nim jednak spotkałyśmy się, by wymienić poglądy na temat relacji z podróży, to w tę podróż „udałyśmy się” wraz z autorami: Aleksandrą i Jackiem Pawlickimi.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek