Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dziś osławiony, w swych czasach 'przeklęty'..

Z niekłamaną radością informujemy, że w chwili obecnej w galerii pałacowej prezentowana jest ekspozycja pt. „Piosenka Norwida”. Do przygotowania wystawy wykorzystano utwory C. K. Norwida zaczerpnięte z tomu „Pisma wybrane”.  Wystawa prezentuje również fragment opowieści o literaturze romantycznej pióra Aliny Kowalczykowej pt. „Romantyzm: nowe spojrzenie”. Jednak teksty powyższe stanowią jedynie, a może aż nadto, uzupełnienie dla rysunków i akwareli zacnego poety, medaliera Cypriana Kamila Norwida.


 

Norwid, jako poeta prawdziwie „przeklęty”, w swoich czasach nie doczekał się za życia sławy, ani nawet uznania. Dziś zaś jego mądra, kunsztowna poezja patronuje wszystkiemu, co w poezji współczesnej najbardziej cenne. Jako poeta połowy XIX w., pilny czytelnik i żarliwy wielbiciel pisarzy tak wysoko cenionych w romantyzmie jak Dante i Szekspir, znacznie szybko wybił się poza romantyczne schematy. Wprawdzie czerpał ze swych mistrzów charakterystyczne dla epoki bodźce artystyczne, jednak  tworząc poezję na bazie własnych przemyśleń i obserwacji potrafił się im przeciwstawić przedkładając poetykę całkowicie odmienną i oryginalną. Norwid – wielki esteta, żarliwy miłośnik piękna, żywo reagował na problematykę społeczną i polityczną, a jego trzeźwe i głośno wypowiadane poglądy przyczyniły się w znacznym stopniu do jego osamotnienia. Tworzył wiele, lecz niewiele utworów opublikował za życia. Utrzymywał się ze sprzedaży monet, rysunków i akwareli, lecz mimo to popadał w nędzę. Ostatnie lata spędził w paryskim przytułku.

 

Wystawa prezentowana jest z okazji rocznicy śmierci poety. Ekspozycja została sfinansowana przez MiPBP w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatu drawskiego przeznaczonej na realizację zadań powiatowych.

 

Wystawę będzie można podziwiać do dn. 28. maja 2021 r. Zapraszamy.

 

Pozostałe wydarzenia

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych (CWPN) Academica to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (Terminali) znajdujących się na terenie Instytucji partnerskich. Jeden z terminali systemu Academica uruchomiony został w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim.

Grupa Agora przygotowała dla bibliotek i ich użytkowników specjalną ofertę PREMIUM - darmowej prenumeraty cyfrowych serwisów "Wysokich Obcasów" i "Gazety Wyborczej" na kwartał. Wystarczy przyjść do biblioteki i zarejestrować się na stronie prenumeraty, podając adres mailowy, na który zostanie przyznany dostęp.

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek