Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Dziś osławiony, w swych czasach 'przeklęty'..

Z niekłamaną radością informujemy, że w chwili obecnej w galerii pałacowej prezentowana jest ekspozycja pt. „Piosenka Norwida”. Do przygotowania wystawy wykorzystano utwory C. K. Norwida zaczerpnięte z tomu „Pisma wybrane”.  Wystawa prezentuje również fragment opowieści o literaturze romantycznej pióra Aliny Kowalczykowej pt. „Romantyzm: nowe spojrzenie”. Jednak teksty powyższe stanowią jedynie, a może aż nadto, uzupełnienie dla rysunków i akwareli zacnego poety, medaliera Cypriana Kamila Norwida.


 

Norwid, jako poeta prawdziwie „przeklęty”, w swoich czasach nie doczekał się za życia sławy, ani nawet uznania. Dziś zaś jego mądra, kunsztowna poezja patronuje wszystkiemu, co w poezji współczesnej najbardziej cenne. Jako poeta połowy XIX w., pilny czytelnik i żarliwy wielbiciel pisarzy tak wysoko cenionych w romantyzmie jak Dante i Szekspir, znacznie szybko wybił się poza romantyczne schematy. Wprawdzie czerpał ze swych mistrzów charakterystyczne dla epoki bodźce artystyczne, jednak  tworząc poezję na bazie własnych przemyśleń i obserwacji potrafił się im przeciwstawić przedkładając poetykę całkowicie odmienną i oryginalną. Norwid – wielki esteta, żarliwy miłośnik piękna, żywo reagował na problematykę społeczną i polityczną, a jego trzeźwe i głośno wypowiadane poglądy przyczyniły się w znacznym stopniu do jego osamotnienia. Tworzył wiele, lecz niewiele utworów opublikował za życia. Utrzymywał się ze sprzedaży monet, rysunków i akwareli, lecz mimo to popadał w nędzę. Ostatnie lata spędził w paryskim przytułku.

 

Wystawa prezentowana jest z okazji rocznicy śmierci poety. Ekspozycja została sfinansowana przez MiPBP w Drawsku Pomorskim z dotacji powiatu drawskiego przeznaczonej na realizację zadań powiatowych.

 

Wystawę będzie można podziwiać do dn. 28. maja 2021 r. Zapraszamy.

 

Pozostałe wydarzenia

W dn. 19 października 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem czytelniczki na warsztat wzięły powieść Magdy Knedler pt. „Nikt ci nie uwierzy”. Spotkanie rozpoczęłyśmy od dyskusji dotyczącej tematu utworu.

Szanowny Seniorze, ukochana Babciu, Dziadku, drogi Czytelniku,

w dniu Twojego święta składamy życzenia wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń, niegasnącej nadziei w sercu, promiennego uśmiechu na ustach, wielu niezapomnianych wrażeń  – i tych, płynących z życia codziennego, i tych, czerpanych z książek. Niech każdy dzień będzie dowodem na to, jak doceniamy Twoją obecność.

Z tej okazji przygotowaliśmy niezwykłą akcję – KSIĄŻKA NA TELEFON. Wystarczy jeden numer, jedna rozmowa, a dostarczymy Ci książkę. Zadzwoń – 94 361 78 05, 669 752 667.

 

Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek